אאא

שר המשפטים אמיר אוחנה פרסם היום (שני) את שמותיהם של חמישה מועמדים לתפקיד ממלא מקום זמני של פרקליט המדינה שי ניצן, הפורש בעוד שבועיים. מי שייבחר צפוי לכהן בתפקיד הבכיר למשך שלושה עד שישה חודשים - עד שתורכב ממשלה חדשה.

חמשת השמות הם: המשנה לפרקליט המדינה לעניינים פליליים שלמה (מומי) למברגר, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה רז נזרי, המשנה לפרקליטת מחוז מרכז אורלי בן ארי-גינזברג, מנהל המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה דן אלדד ופרקליטת מחוז תל אביב אושרה גז.

מי שנותר מחוץ לרשימה, היא מובילת הקו התקיף בתיקיו הפליליים של ראש הממשלה נתניהו, פרקליטת מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה) ליאת בן ארי.

 נעומו של שר המשפטים נגד הפרקליטות (צילום ארכיון: מתוך פייסבוק)

מנגד, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט פרסם הודעה בענין זה, בה הוא מתערב ו"ממליץ" לשר המשפטים במי לבחור למ"מ פרקליט המדינה. וכך כתב היועמ"ש: "המאפיינים המיוחדים של משרה זו, בדגש על תחום אכיפת החוק, באים לידי ביטוי גם בדרך המינוי לה, שנקבעה באופן שיש בו כדי להבטיח את העצמאות המקצועית של פרקליט המדינה ואת אי-תלותו ברשויות השלטון להן הוא משמש כשומר סף". 

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

כמו כן, כתב מנדלבליט, "כדי להיכלל בין המועמדים שתציע הוועדה לשר המשפטים, צריך המועמד להיות כשיר להתמנות לשופט של בית המשפט העליון וכן להיות בעל יושר אישי ואינטלקטואלי, בעל רמה מקצועית גבוהה ביותר ובקיאות בתחומי דיני העונשין ובתחומי המשפט החוקתי והמנהלי ובעל תכונות אישיות של מנהיגות משפטית ושל יכולת ארגון של המערכת עליה הוא מופקד".

השר והיועמ''ש. ראש בראש   (צילום: חיים גולדברג, יונתן זינדלפלאש 90)
השר והיועמ"ש. ראש בראש (צילום: חיים גולדברג, יונתן זינדלפלאש 90)
הגדלה

"הרגישות הנודעת בשגרה למינויו של פרקליט המדינה, מקבלת בימים אלו משנה תוקף", מדגיש היועמ"ש, "נוכח היותו מופקד אף על עבודת הפרקליטות בכל הנוגע לתיקי ראש הממשלה, וכן בכל הנוגע לתיקים אחרים הנוגעים לנבחרי ציבור בשלטון המרכזי".

לפיכך, ו"בהמשך לחוות הדעת האמורה, הודיע היועץ המשפטי לממשלה לשר המשפטים כי עמדתו היא שיש למנות לתפקיד ממלא מקום פרקליט המדינה את המשנה לפרקליט המדינה (משפט פלילי), עו"ד שלמה (מומי) למברגר - זאת, בשים לב לוותק הרב של עו"ד למברגר, לתפקידיו הקודמים ולתפקידו הבכיר הנוכחי, לניסיונו העשיר וליכולותיו הגבוהות".