אאא

בצל הקשיים בהעברת המלגות לאברכי הכוללים בארץ, כפי שנחשף לראשונה ב"כיכר השבת", הורה מרן שר התורה הגר"ח קניבסקי לראשי ארגון 'דרשו', להקים תכנית ייעודית לאברכי הכוללים, עם תחילת המחזור החדש של הדף היומי.

התכנית החדשה, "דף הכולל" שמה, נועדה לאפשר לכוללי האברכים ללמוד לפי סדר קבוע שבסופו יוכלו לסיים את הש"ס. התכנית תאפשר לאברכים, לשמור על קצב לימוד אחיד ולהגיע להספק אדיר של כ-20 דפים מדי חודש בחודשו, והיא תתקיים רק במשך חודשי ה'זמן' בהם מתקיימים הלימודים בכוללים כסדרם.

בנוסף, במסגרת התכנית יתאפשר לאברכי הכולל להיבחן על החומר הנלמד, ולזכות לקבל מלגות עידוד.

המהלך הנוכחי מתבצע במקביל להודעת דרשו על הוספת אלפי מלגות לתכנית מבחני הדף היומי הוותיקה של הארגון.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

כאמור, התוכנית נוסדה על פי הוראתו של מרן שר התורה הגר"ח קנייבסקי, אשר פנה במכתב מיוחד לנשיא 'דרשו' רבי דוד הופשטטר בו הוא כותב כי "יש כעת הזדמנות לייסד בכוללים סדר לימוד של דף ליום, אשר תועלתו מרובה לאברכי הכוללים שחשקה נפשם ללמוד ש"ס בעיון באופן מסודר".

השבוע נערך מעמד מיוחד ליסוד התכנית החדשה, בראשות גדולי מרביצי התורה, הגאון רבי ברוך דב דיסקין, ראש ישיבת 'אורחות תורה' וראש כוללי 'נחלת משה' ו'הליכות משה'; הגאון רבי דוד מילר, מראשי ישיבת פוניבז' ונשיא כוללי האברכים 'בית המדרש' ו'אהבת תורה'; הגאון רבי איתמר גרבוז ראש ישיבת 'אורחות תורה' וראש רשת כוללי טהרות; הגאון רבי יעקב קני, ראש כולל ברסלב בבני ברק; הגאון רבי יהושע ברכץ, ראש כולל 'עץ חיים'; הגאון רבי יחזקאל דרבמדיקר, מראשי כוללי 'נחלת משה' בבני ברק ורב קהילת חסידי באיאן במודיעין עילית והגאון רבי נפתלי קופשיץ, ראש ישיבת 'בית מדרש עליון', רב קהילת רוממה ומראשי כוללי 'הליכות משה'.

בהנהלת דרשו אומרים כי מדובר ביוזמה שתרחיב את מעגל הלומדים שיצטרפו ללימוד הקבוע, ויקנו ידיעה והבנה בש"ס. "היוזמה מביאה את האור המיוחד של הלימוד היומי הקבוע וידיעת הש"ס, גם להיכלות הכוללים שבהם לומדים בדרך כלל סוגיות בש"ס, או טור שו"ע", מסבירים ב'דרשו'. "מדובר במהפכה בעם ישראל, שתגרום לעוד רבבות אברכי כולל להרחיב באופן קבוע את ידיעותיהם בש"ס, ולקנות לעצמם ידיעה עצומה בתורתנו הקדושה. אין סמלי מכך, שלקראת תחילת מחזור הי"ד בדף היומי, העניין החשוב של לימוד יומי קבוע בש"ס, מקבל חיזוק ממקום נוסף וחשוב כ"כ".