אאא

בתחילה, התכרבלנו בסוודרים הכי מפנקים שלנו בשם ההְיוּגָה ואז, זרקנו את כל הסוודרים הללו בניסיון לחיות באורח נקי ונטול חפצים מיותרים ולא מספיק שימושיים וכעת, פילוסופיית בריאות נוספת מכה גלים - והפעם, כל מה שאתם צריכים זה את העיניים והאוזניים שלכם.

הכירו את "נונצ'י" - מושג שמקורו בדרום קוריאה, שמשמעותו לאסוף איתותים מהסביבה שלכם. העיתונאית והסופרת האמריקנית-קוריאנית, יוני הונג, חוקרת זאת בספרה "כוחו של הנונצ'י: הסוד הקוריאני לאושר ולהצלחה". כך תוכלו להפוך ל"נוצ'י נינג'ה" בעצמכם ובלי לטוס למזרח הרחוק.

אז מה זה "נונצ'י"? בתרגום מילולי, נונצ'י (noon-chee), פירושו "למדוד בעיניים" והוא מתייחס ל"אמנות העדינה של לאמוד את מחשבותיהם ורגשותיהם של אנשים אחרים כדי לבנות הרמוניה, אמון וחיבור", אומרת הונג. הנה דרך נוספת לחשוב על זה: נונצ'י הוא הכוח לקרוא את המתחולל בחדר שאליו נכנסתם, בתוך שניות ספורות.

ואם אנחנו יודעים לקרוא היטב את הסביבה, האם יש לנו נונצ'י טוב? ראשית, כשמישהו מיומן בנונצ'י, הקוריאנים לא אומרים שיש לו "נונצ'י טוב". במקום זאת, הם אומרים כי לאדם יש "נונצ'י מהיר". המהירות משנה. בהתאם להונג, "מתרגל נונצ'י מיומן מבין שהוא מחפש תשובות לשתי השאלות הבאות: 'מהי האנרגיה הרגשית של החדר הזה?' ו'איזו אנרגיה רגשית אני יכול לפלוט כדי לזרום איתה?'".

לדוגמא: נניח שאתם מעוניינים לקבל העלאה בשכר, אבל אתם יודעים שהחברה שבה אתם מועסקים מצויה בקשיים כלכליים. במקום להיכנס למשרד של הבוס שלכם ולבקש עוד כסף, אתם מתבוננים במתרחש ומבחינים שהוא תמיד לחוץ לאחר פגישות עם הממונים הישירים שלו.

אז בפגישה השגרתית הבאה של שניכם, בה אתם מתעדכנים מה קורה בעבודה, אתם מציעים מבנה צוות חדש בו שניים מהממונים הישירים שלו מתעדכנים אצלכם בנעשה ובכך מורידים משקל מהכתפיים שלו. תוספת השכר לא תאחר לבוא, כמובן.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

האם נונצ'י יכול לעזור לנו להתקדם בחיים? בוודאי וזה לא הכל. זו מיומנות שאפשר להשתמש בה כמעט בכל סביבה חברתית, החל מראיונות ופגישות של שידוכים ועד בילוי בחתונות. אם תחשבו על זה, אתם בטח כבר מכירים מישהו עם נונצ'י מהיר.

החבר ההוא בבית הכנסת שתמיד מוקף בעדת מעריצים - האם יש לו נונצ'י מהיר? כנראה. ואותו עמית לעבודה שפחות מיומן מכם ועדיין תמיד נמצא צעד אחד לפניכם. אגב, על פי הונג, סטיב ג'ובס הוא גם "נונצ'י נינג'ה" ("יש לו אינסטינקטים מעולים לגבי הדבר הבא").

מאיפה נונצ'י מגיע? נונצ'י היה נפוץ בדרום קוריאה במשך מאות שנים והיה מסייע להצלחה הכלכלית והתרבותית של המדינה, אומרת הונג. 

בסדר, קנינו. איך נוכל לאמץ את שיטת הנונצ'י? ישנם שמונה עקרונות מפתח לנונצ'י, לפי הונג. ביניהם: אף פעם לא לוותר על הזדמנות טובה לשתוק, לקרוא בין השורות ואם הגעתם למקום, זכרו שכולם כבר היו שם יותר מכם (כלומר, עליכם לצפות בהם כדי לקבל מידע). במילים אחרות, פשוט שאלו את עצמכם: מה שמעון מבית הכנסת היה עושה?