אאא

תכנית 'חיסכון לכל ילד', שהחלה בעקבות התעקשות המפלגות החרדיות להגדלת קצבאות הילדים, וכצעד של פשרה מול הממשלה, מתחילה להניב הישגים.

שר האוצר משה כחלון הציג היום (ראשון) בישיבת הממשלה את הנתונים, מהם עולה כי ההפקדות לקופות הגמל השיגו תשואה הרבה יותר גבוהה מההפקדות לבנקים. התשואה המקסימלית בקופת גמל הייתה 7.21% ואילו המקסימלית בבנק הייתה  1.39%.

ילד שנולד בשנת 2017 וההורים שלו בחרו בקופת גמל והוסיפו 50 שקלים בחודש יקבל 72,800 ש"ח בגיל 21. לעומת זאת, אותו ילד שההורים שלו בחרו במסלול של חיסכון בבנק ומוסיפים 50 שקלים בחודש יקבל רק 26,200 ש"ח - פער של 277%.

כידוע, במסגרת התכנית, הממשלה מעניקה 50 שקלים בחודש לכל ילד מתחת לגיל 18 מתקציב המדינה. להורים יש אפשרות להוסיף 50 שקלים נוספים לכל ילד וכך הסכום החודשי שמופקד בכל חודש הוא 100 שקלים. בתוכנית ישנם שני מסלולי הפקדה עיקריים. האחד קופת גמל והשני חיסכון בבנק.

עוד עולה מהנתונים כי אוכלוסיות חזקות כלכלית נוטות לבצע את ההפקדה הנוספת של 50 שקלים בחודש לכל ילד. 65% מההורים בחמישון החמישי ביצעו הפקדה נוספת אל מול 31% שביצעו את ההפקדה בחמישון הראשון.

האוכלוסיות המוחלשות בוחרות גם את המסלולים הפחות משתלמים של חיסכון בבנק ולא הפקדה בקופת גמל. אחד ההסברים לכך הוא שהם לא מכירים את המכשירים הפיננסים האלה ולכן אחת המסקנות היא שיש להגביר את החינוך הפיננסי דווקא בקרב האוכלוסיות המוחלשות.

ככל שהמודעות לתוכנית יורדת רואים שיש גם ירידה בבחירת מסלול ההפקדה ובהפקדה חודשית נוספת (50 שקלים מההורים בכל חודש).

בשנים 2017 ו-2018 נצברו בתוכנית 7.036 מיליארד שקלים ומשתתפים בה כ-3.4 מיליון ילדים (חוסכים). התוכנית מאפשרת לכל ילד בהגיעו לגיל 18 לפדות את החיסכון ולהשתמש בו כרצונו ללא שום תנאי.

לדברי שר האוצר משה כחלון, "הילדים של היום הם העתיד של מדינת ישראל. נקודת זינוק טובה בעבורם היא נקודת זינוק טובה יותר למדינת ישראל בתחרות הגלובלית על משאבים. הורים שיודעים שלילד ולילדה שלהם יהיו עשרות אלפי שקלים כשיגיעו לגיל 18 הם הורים שיש להם קצת יותר ביטחון כלכלי ושקט נפשי. האזרחים זכאים ליהנות מהפירות של המדיניות הכלכלית הנבונה האחראית והשקולה אותה אנחנו מנהלים בחמש השנים האחרונות".