אאא

בשנת 2019, השנה הלועזית המסתיימת היום בחצות הלילה, מתו 123 ילדים מהיפגעות. בהתייחס לשיעור התמותה, 4 מתוך כל 100,000 ילדים מתים כתוצאה מהיפגעות - כך עולה מנתוני ארגון 'בטרם'.

לפי הדו"ח, בשנת 2019 מתו 62 ילדים בתאונות דרכים. בחמש השנים האחרונות תאונות דרכים מהוות 44% ממקרי התמותה מהיפגעות. בכ-30% מהמקרים, הילד נהרג כנוסע ברכב ובכ-28% הוא היה הולך רגל.

בשנת 2019 חלה עלייה במקרי התמותה של ילדים ובני נוער יהודים בתאונות דרכים. עלייה משמעותית הייתה בתמותה מתאונות בהן הילד או הנער נסע ברכב ממונע מסוג אופנוע, טרקטורון וכו'. בשנת 2019 נהרגו 6 ילדים בתאונות אופנוע/טרקטורון לעומת ממוצע של 2 מקרים בשנים 2015-2018.

עלייה משמעותית הייתה גם בדריסה בסביבת הרכב, כאשר בשנת 2019 נהרגו 3 ילדים יהודים לעומת ממוצע של מקרה יחיד בשנים 2015-2018.

טביעה היא הגורם השני לתמותת ילדים מהיפגעות ומהווה כ-17% מכלל מקרי התמותה. בשנת 2019 טבעו למוות 18 ילדים ובני נוער. כ-47% מהמקרים היו של תינוקות ופעוטות מתחת לגיל 4, כשהזירה הבולטת לקבוצת גיל זו היא בבית ובסביבתו (58% מהמקרים).

בהתאם לנתונים אלו, שתי זירות ההיפגעות העיקריות בחמש השנים האחרונות הן דרך (40%) וזירת הבית וחצר הבית (34%). 

בבחינת אזורים שונים בארץ, עולה כי במחוז מרכז שיעור התמותה הנמוך ביותר מתאונות (2.7 ילדים ובני נוער למאה אלף) ואילו במחוז דרום - הגבוה ביותר (8.4 ילדים ובני נוער למאה אלף). כלומר הסיכון של ילד המתגורר במחוז הדרום להיהרג כתוצאה מהיפגעות בלתי מכוונת גבוה פי 3 מהסיכון של ילד המתגורר במחוז מרכז.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

במחוז דרום גם שיעור התמותה הגבוה ביותר של ילדים ערבים מתאונות, והפער הגדול ביותר בין שיעור התמותה של יהודים לזה של ערבים: הסיכון של ילד ערבי המתגורר במחוז זה למות כתוצאה מהיפגעות בלתי מכוונת גבוה פי 4.5 מזה של ילד יהודי מאותו מחוז.

בבחינת נתוני התמותה בקרב ילדים יהודים, באזור יהודה ושומרון שיעור התמותה הגבוה ביותר (5 מקרי תמותה ל- 100,000 ילדים), כלומר הסיכון של ילד יהודי המתגורר באזור יו"ש להיהרג כתוצאה מהיפגעות בלתי מכוונת גבוה פי 3 לערך מהסיכון של ילד יהודי המתגורר במחוז מרכז.

אורלי סילבינגר, מנכ"לית ארגון 'בטרם' לבטיחות ילדים התייחסה לנתונים ואמרה: "אנחנו לא שוכחים לרגע שלא מדובר רק במספרים. כל ילד כזה הוא עולם ומלואו, ומותו מהווה טרגדיה כואבת. המשותף לכל אחד מהמקרים הללו שמדובר בילד שיש לו הורים ומשפחה שאוהבת אותו ורוצה לראות אותו צומח ומתפתח".

לדבריה, "את מרבית המקרים אפשר היה למנוע. אסור לנו לעצום עיניים ולהישען על האמונה שלי זה לא יקרה, מחובתנו לעשות כל שניתן כדי למנוע את הטרגדיה הבאה ולא להיכנס לסטטיסטיקה האיומה הזו".