אאא

מזג האוויר היום (רביעי) יהיה עם גשם לפרקים מלווה בסופות רעמים וברד בצפון הארץ. במהלך היום הגשמים יתפשטו בהדרגה למרכז הארץ. ינשבו רוחות חזקות. אביך בדרום הארץ. בחרמון ירד שלג. קר מהרגיל. במישור החוף ובשפלה קיים חשש כבד להצפות. לקראת ערב חשש משיטפונות בבקעת הירדן וים המלח, כך על פי השירות המטאורולוגי הישראלי.

מידות החום החזויות היום והלילה: קריית שמונה 8-10, צפת 4-5, טבריה 10-14, חיפה 10-13, תל אביב 11-14, ירושלים 6-8, באר שבע 9-14.

הלילה, גשם לפרקים מלווה בסופות רעמים בצפון הארץ ומרכזה. חשש לשיטפונות בבקעת הירדן וים המלח. במישור החוף ובשפלה קיים חשש כבד להצפות. קר מהרגיל בעונה. בחרמון ירד שלג. ינשבו רוחות חזקות.

מפלס הכינרת עלה ביממה האחרונה בסנטימטר אחד לגובה של 211.33 מטר מתחת לפני הים. כך נמסר מרשות המים. לכינרת מלאה חסרים עוד עוד 2.53 מטר.

ההיערכות לסערה

לאור הנזקים בסערה הקודמת, שאף גבתה חיי אדם, הרשויות נערכות ברצינות לקראת הגשם הצפוי.

 תת טפסר איציק עוז, רח"ט מבצעים (צילום: כבאות והצלה)

מרשות הטבע והגנים נמסר כי נחלים רבים במקומות המועדים יהיו סגורים. אחרי מותם של מספר אנשים שנסחפו במים, ברשות מזהירים: "חל איסור מוחלט להיכנס לאפיקי נחלים בזרימה ברגל וברכב עד לירידה מוחלטת של מפלס המים - סכנת חיים".

נציב כבאות והצלה לישראל רב טפסר דדי שמחי בחן את ההיערכות המבצעית והנחה את כלל המחוזות להיערך על פי פקודה לתרחישים השונים תוך דגש על מתן מענה מהיר לכלל האזרחים.

אחרי האסון של מות בני הזוג בתוך מעלית בדרום העיר תל אביב ענף הסברה והדרכת אוכלוסייה בכבאות והצלה לישראל פרסם הנחיות מצילות חיים במקרה של שיטפונות ומזג אוויר סוער.

במקרה של שיטפונות והצפות אין לרדת לחניונים או לקומות הנמצאים מתחת למפלס הקרקע. בנוסף, בזמן שיטפונות, יש להימנע משימוש במעליות הנמצאות בחניונים, במפלס הקרקע ומתחתיו מחשש להילכדות. אם אתם מתגוררים בדירה מתחת לפני הקרקע - צאו מיד מהבית ועברו למקומות בטוחים מעל פני הקרקע, שבהם כוחות הביטחון יוכלו להבחין בכם ולסייע במקרה הצורך.

 דרום תל אביב בסערה האחרונה (צילום: דוברות המשטרה)

מחברת החשמל נמסר כי בהצפות יש להתרחק ממתקני חשמל ולנקוט משנה זהירות בשל סכנת חיים. הם הוסיפו כי במזג אוויר סוער אין מצב של אפס פגיעות ברשת החשמל וכי החברה ערוכה לטפל בכל מצב.

מדוברות המשטרה נמסר כי לאור ניסיון העבר, ניתן לצפות כי מזג האוויר הסוער יגרום גם לחסימות צירים, הצפות ושיטפונות ברחבי הארץ. הערכות המשטרה כוללת תאומים שונים והכנת כוחות שיגיעו לצמתי דרכים בהם יידרש טיפול וסיוע מידי כתוצאה מפגעי מזג האוויר, וזאת בכדי למנוע ולטפל יחד עם הגורמים הרלוונטיים במפגעי בטיחות שונים שעלולים להוביל לפגיעה בשלומם של כלל משתמשי הדרך.

הנחיות המשטרה בעת נהיגה ברכב: ציבור הנהגים מתבקש לנהוג בזהירות ולהתאים את מהירות הנסיעה לתנאי הדרך. יש להדליק אורות דרך במהלך כל הנסיעה ולהימנע מעצירות פתאומיות גם בשולי הדרך. כשהכביש רטוב, מרחק הבלימה גדל. לכן נדרש לשמור מרחק גדול יותר מהרכב שלפנים. יש לאחוז את ההגה בשתי ידיים מאחר וכניסה עם הרכב לשלולית, ובורות המוסתרים ע"י הצטברות מים על הכביש - עלולה לגרום לסטייה פתאומית של הרכב.

יש להתרכז בנהיגה ולהימנע מהיסח דעת בדגש על שימוש בטלפון הנייד. שימו לב להולכי רגל – בעת מזג אויר גשום, קשה יותר להבחין בהולכי רגל ולבלום בזמן במקרה הצורך. יש להאט הנסיעה באזורי מגורים ולתת זכות קדימה להולכי רגל. יש להימנע מכניסה למים זורמים על ציר הנסיעה, להיזהר מסחף, משלולית ומשאר מפגעי הכביש. חציית מקורות מים ומקומות עם זרימת מים חזקה מהווה סכנת חיים גם לנהגים ברכבי שטח.

התחזית להמשך

מחר, חמישי, גשם יירד לפרקים מלווה בסופות רעמים בעיקר בצפון הארץ ומרכזה. חשש לשיטפונות בבקעת הירדן וים המלח. במישור החוף ובשפלה קיים חשש כבד להצפות. קר מהרגיל בעונה. בחרמון ירד שלג. ינשבו רוחות חזקות.

ביום שישי, בבוקר ירד גשם מלווה בסופות רעמים בודדות בעיקר במרכז ודרום הארץ. חשש לשיטפונות בנחלי הדרום והמזרח. הגשם יחלש בהדרגה. עדיין קר מהרגיל בעונה.

בשבת קודש, יהיה מעונן חלקית. יתכן גשם מקומי קל. עליה קלה בטמפרטורות.