אאא

בית הדין הרבני האזורי בתל-אביב חייב בעל ואב לארבעה ילדים לתת לאשתו גט לאלתר.

שלושת הדיינים – הרב צבי בן יעקב הרב יצחק הדאיה והרב משה בצרי – הדגישו כי "ביה"ד לא יאפשר מצב בו האישה תהיה חשופה לאלימות מתמשכת, וכעת לעת זקנה, בה היא מבקשת שקט ושלוה, הדבר ימנע ממנה כתוצאה מנוכחות הבעל בחייה. בפרט במקרה שלפנינו, ביה"ד לא יאפשר את המשך הנישואין, המסכנים את חייה של האישה."

השניים נישאו ב-1978 וכיום ארבעת ילדיהם בגירים. בתביעה לגט, שהגישה האישה ביולי 2019, היא טענה כי לאורך שנים סבלה מאלימות קשה ומתמשכת – פיזית ומילולית. הילדים, לדבריה, סבלו גם הם, ושלושה מהם מטופלים היום בתרופות לטיפול בטראומה ובחרדות.

התקרית האחרונה בין השניים אירעה באפריל 2019, כאשר בעלה דחף אותה, וכתוצאה מכך היא נפלה ושברה את הכתף. מאז הוא שוהה בבית אחותו, לאחר שבית משפט למשפחה הוציא נגדו צו הרחקה ממנה.

עוד היא טענה כי הבעל סובל מבעיות פסיכאטריות ונוטל כדורים. בהחלטת בית המשפט בצו ההרחקה, השופטת כתבה שהבעל הודה בתקיפת אשתו לאחר שלא נטל כדורים פסיכיאטרים שהיה אמור ליטול.

בעוד היא ביקשה לחייבו בגט, הבעל מצדו טען שרוצה שלום בית ושיקום הבית. הוא טען כי במהלך השנים פרנס את הבית בכבוד, ורק לאחר תאונת דרכים מ-2018 חלה החמרה במצבו. הוא אף הביע נכונות לקבל כל טיפול בעניין האלימות שלו.

האישה מצדה אמרה בבית הדין שגם היא רוצה שהבעל יקבל טיפול מתאים ויחיה חיים טובים – אך לא איתה, שכן נגמר לה "כוח הסבל".

בחוות דעת פסיכיאטריות בעניינו, צוין כי הבעל סובל מדיכאון, התקפי חרדה והתפרצויות אלימות, ובשנה האחרונה חלה החמרה במצבו. עוד צוין כי "במצבו הנוכחי לא יכול לחזור לביתו", והומלץ על טיפול אינטנסיבי בבית חולים ולאחר מכן במסגרת טיפולית ושיקומית לגברים אלימים.

לא מגיב לתרופות

לאחר ששמעו את באי כחם של הצדדים ועיינו בחוות הדעת, הדיינים התרשמו כי "מדובר במצב של סכנה של ממש לאישה. מדובר בבעל, שלצערנו עקב מצבו הנפשי, נמצא במצב של חוסר שליטה, המתדרדר לאלימות קשה, ואף באירוע האחרון שבר לאישה את הכתף."

הדיינים הוסיפו כי מצבו הנפשי של הבעל אינו צפוי, והוא עלול בשנייה אחת, אם שוכח לקחת כדורים, להפוך לאלים.

יתרה מזאת, הדיינים אף הפנו לכך שלדעת הפסיכיאטרית המטפלת, הכדורים לא תמיד משפיעים על הבעל, כלומר הוא לא מגיב לתרופות, ומכאן שהאישה עלולה להיות בסכנה תמידית במחיצתו.

בהמשך ציינו הדיינים: "אנו סבורים כי המצב גובל בפיקוח נפש. לא רק מחמת מסוכנותו של הבעל, אלא גם מהפחדים והחרדות המובנים שמפתחת האישה להתנהגותו המסוכנת של הבעל. מצב זה עלול לגרום להתפתחות מחלות גוף ונפש, באופן שיסכנו את חייה."

בתוך כך הדיינים העירו כי אכן האישה אינה שונאת בעלה אלא מרחמת עליו, ומעוניית שיטפל בעצמו ויחיה חיים טובים ונטולי אלימות, אך לא לידה. "היא כבר אינה מוכנה לסבול את מסכת ההשפלות והאלימות," כתבו.

בתוך כך הדיינים הבהירו שדיון בעניין חיוב בכתובה יידחה למועד אחר, לאחר שיסתיימו הליכי רכוש המתנהלים בבית המשפט למשפחה.

  • ב"כ התובעת: עו"ד מיכל ברנקין
  • ב"כ הנתבע: עו"ד עידן גולדשטיין

עו"ד חגית זיו עוסק/ת ב- דיני משפחה

** הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.

המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר/ת ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.
 

הכתבה פורסמה באתר המשפט הישראלי "פסקדין"