אאא

לאחר כשנה, תאגיד השידור הציבור הודיע היום (שני), כי הוא החליט להסיר את התוכנית הטלוויזיונית של צמד המגישים הימניים, קלמן ליבסקינד ואראל סג"ל.

מי שתחליף את השניים , תהיה המגישה של 'כאן' ורעייתו של הח"כ הליכודי גדעון סער - גאולה אבן סער, שתגיש תוכנית אקטואליה חדשה.

על פי התאגיד, התוכנית של אבן-סער תעסוק בכותרות היום במגוון נושאים: בריאות, תרבות, מדע וטכנולוגיה, ותתבסס על ניתוחים ופינות שבועיות.

תכני התוכנית יורכבו בשיתוף חטיבות התוכן – החדשות, הטלוויזיה, הרדיו והדיגיטל במטרה לייצג את עולמות התוכן הרחבים בשידורי התאגיד.

יחד עם זאת, העיתונאי קלמן ליבסקינד ימשיך להגיש את תוכנית הבוקר המובילה "קלמן ליברמן" בכאן רשת ב' יחד עם אסף ליברמן.

התכנית החדשה מצטרפת לשינויים נוספים שנעשו לאחרונה: השקת התוכנית הכלכלית "משחקי הכיס" בהגשת שאול אמסטרדמסקי בחודש האחרון והחלפת המגישים ב"ערב ערב" – מיכל רשף במקום דב גיל-הר.

יוזכר, כי לפני כארבעה חודשים, סג"ל הושעה מהגשת התוכנית בתאגיד בגלל סרטון שפרסם, שהוא שר 'שבחי ירושלים' יחד עם ראש הממשלה וחבריו שמעון ריקלין וינון מגל.

 הסרטון שעורר סערה. סג"ל מנגן ושר עם נתניהו (צילום: מתוך הטוויטר של ינון מגל)

ליבסקינד הודיע לאחר ההשעיה, כי כל עוד התכנית שלו "קלמן וסג"ל" עם אראל סג"ל, תהיה בלי סג"ל בגלל השעייתו   על-ידי התאגיד, היא תהיה גם בלי קלמן. "אחזור לשדר בטלוויזיה, כשסג"ל יחזור", אמר.

בהודעה ארוכה שפרסם אז, בחשבון הפייסבוק שלו, מחה קלמן ליבסקינד על היחס של תאגיד 'כאן' לאראל סג"ל והדרך לטיפולו בפרשה. וכך הוא כתב:

"בואו נדבר על הסרטון של אראל סג"ל, ינון מגל ושמעון ריקלין, שרים 'שבחי ירושלים' עם ראש הממשלה", כתב ליבסקינד, "אומר זאת באופן הכי ברור: לא אהבתי אותו, אני עצמי לא הייתי משתתף בו, ואם היינו חיים במציאות נורמלית, עם תקשורת הוגנת ומאוזנת, ועם אמות מידה שחלות באופן שוויוני על כולם, לא הייתי נזעק גם לו האירוע הזה היה גורר אחריו בירור כזה או אחר. אבל זה בדיוק העניין. המציאות אינה נורמלית. התקשורת אינה הוגנת ומאוזנת. ואמות המידה אינן חלות באופן שוויוני על כולם".

קלמן הוסיף וכותב כי אראל סג"ל אינו עובד התאגיד אלא מגיש תכנית ידח איתו, כפרילאנס, ואת השיר השבועי שלו עם מגל ועם ריקלין הוא מבצע בשעות הפנאי שלו, לא במסגרת עבודתו בשידור הציבורי.

"אראל סג"ל איננו עיתונאי 'רגיל'", כתב ליבסקינד, "הוא לא מדווח. הוא לא מסקר תחום. הוא גם לא מגיש תכנית אקטואליה 'רגילה'. אראל סג"ל הוא ז'אנר בעיתונות. יש מי שאוהבים את הז'אנר הזה, יש מי שלא, אבל על דבר אחד אי אפשר יהיה להתווכח. התאגיד, כשפנה אליו והציע לו לשדר אצלו, רצה את זה בדיוק. לכו אל משדר הבחירות המרכזי של 'כאן 11'. סג"ל הושב אז באולפן על תקן נציגם של נתניהו ושל הליכוד. כך היה היחס אליו. כך נראה הדיון סביבו. אני מודה שמאד לא אהבתי את זה, אבל התאגיד לא יכול לשחק עם סג"ל בכל פעם מכיוון אחר, לפי צרכיו".

ליבבסקינד מוסיף ומאשים כי "התאגיד, כמו כל כלי התקשורת, מלא בעיתונאים שעוסקים בתעמולה יומיומית. אם יש הבדל בין סג"ל לבין האחרים, ההבדל הזה משחק לטובתו. משום שסג"ל שם את זה על השולחן. 'אני ביביסט', הוא אומר, 'אני ליכודניק, אני מצביע ליכוד, אני משוכנע שנתניהו הוא מנהיג גדול, ואני אומר את זה מעל כל במה', למה סג"ל טוב מאחרים? כי הוא ישר, והוא לא משחק משחקים. ולכן אני מעדיף אותו על פני מי שיושב במהדורת החדשות של 'כאן 11' ומטנף על נתניהו ועל כל מי שלא בא לו טוב פוליטית, ומוצג לצופים, באופן צח ונקי, כ'פרשננו'.

"אני מעדיף את סג"ל, ששם את הקלפים באופן גלוי, על מגישים שמשתמשים בזמן השידור שניתן להם, כדי לקדם את עמדותיהם הפוליטיות, במסווה של ממלכתיות, שאינה קיימת, ולא הייתה קיימת אצלם מעולם. הם ודומיהם עושים את זה מדי יום במסגרת השידור הציבורי, והנהלת התאגיד חיה איתם בשלום ובשלווה. אראל סג"ל עשה את מה שעשה בשעות הפנאי, והושעה".

ליבסקינד מתייחס גם להוראות האתיקה של 'כאן', ומציע להנהלת התאגיד "לשוטט קצת בדפים של עיתונאיה ברשתות החברתיות, ולראות מה קורה שם, במקום שבו אנשי השידור הציבורי מנבלים את פיהם על ראש הממשלה ועל ממשלתו, ומשתפים פוסטים שלועגים לנבחרי ציבור. גם זה סותר את תקנון האתיקה".

"ומכיוון שאראל מואשם כעת בהשתתפות בתעמולה, אני מבקש לשאול שאלה קטנה. כשעיתונאים משתפים פוסטים של תעמולה של פוליטיקאים, ובכך מעניקים להם בהתנדבות את עשרות אלפי הקוראים שלהם - שעוקבים אחריהם רק בזכות היותם עיתונאים, בשידור הציבורי או מחוצה לו - זו לא נטילת חלק בתעמולה? שוב, שיהיה ברור, אני לא רוצה שהתאגיד יתחיל לחטט בציוצים של הכתבים, אבל או שעושים סדר וניקיון לכל אורך הקו, או שלא. או שמותר לכולם, או שאסור לכולם", כתב ליבסקינד.

בשלב זה עבר ליבסקינד לתקוף את ההתנהגות של התאגיד כלפי סג"ל, "אני כבר לא מדבר על כך שמארגון שכזה הייתי מצפה להזמין עובד לבירור, ולאפשר לו לשטוח את טענותיו באופן מסודר, לפני שמשעים אותו ופוגעים בפרנסתו. אני מדבר על מה שנעשה רגע אחרי ההשעייה. אני מדבר על אותו ציוץ בטוויטר הרשמי של "כאן", שבו נראה סג"ל מנגן בגיטרה, כשמאחוריו לוגו של הכוכב הבא לאירוויזיון, עם הכותרת 'לפחות דילמה אחת נחסכה לנו'.

"השעייה של עובד איננה משחק ילדים בגן השעשועים של אגף הדיגיטל של התאגיד. סג"ל אולי איננו רעב ללחם, אבל הוא מפרנס משפחה, וכל יום השעייה פוגע בשכרו ובהכנסתו. להודיע לעובד שלך על השעייתו, ואז לדרוך עליו בלעג ברשתות החברתיות, זו התנהגות מבישה. והעובדה שגם אחרי הביקורת הציבורית, הציוץ הזה נמצא באוויר כבר שלושה ימים, ואיש בהנהלת התאגיד או במועצת המנהלים שלו לא עושה משהו כדי להסיר אותו, היא כתם על מצחו של התאגיד.

"אתם מדברים על תקנונים? קודם תהיו בני אדם. אתם דורשים מאיתנו, העובדים, לכבד את מקום העבודה? קודם תכבדו אתם אותנו. וזה לא שהתאגיד לא היה ער לביקורת הציבורית. רגע אחרי שזו נשמעה, הנפיק התאגיד תגובה נוספת, כאילו מבחינתו העולם כולו הוא בדיחה אחת גדולה, וכתב: "הציוץ מבטא את ההערכה העצומה שחטיבת הדיגיטל של 'כאן' חשה כלפי יכולות הזמרה של אראל". איזה כיעור. איזה זלזול. איזה חוסר רגישות".

ליבסקינד משבח את ברוך שי, מנהל חטיבת החדשות, ש"לא התערב לנו מעולם בתכנים, ולא העיר לנו מעולם על שום דבר שנאמר בתכנית. קבלנו ואנחנו מקבלים חופש מלא לומר מה שבא לנו", אך מבהיר כי לא יגיש את התוכנית ללא סג"ל: "ובכל זאת, אחרי אירועי הימים האחרונים, ונוכח כל מה שכתבתי לעיל, אני מרגיש שאני לא יכול לשדר, כשאראל מושעה. מה זה אומר? שכל עוד התכנית "קלמן וסג"ל", תהיה בלי סג"ל, היא תהיה גם בלי קלמן. אחזור לשדר בטלוויזיה, כשסג"ל יחזור".