אאא

ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, מתארח באולפן מ'כיכר השבת' ומדבר על הכל: הריבונות, הערים החרדיות, משפט נתניהו, המתקפה על מערכת המשפט, היחסים עם החרדים, הנתק עם אריה דרעי וחוק הגיוס. צפו בראיון המלא.

אפשר להעריך שאתה מתנגד להחלת הריבונות, מה הסיבה לכך?

"אין צורך, מדובר בהתגרות מיותרת, שאין לה שחר גם בהיבט הביטחוני, משום שירדן היא אינה אויב, אלא בת ברית אסטרטגית מהמעלה הראשונה, ולכן ברור שסיפוח חד צדדי כלשהו הוא סוף הסיכוי להליך שלום כלשהו, ולא ברור מה בוער עכשיו, מה קרה?".

אומר ראש הממשלה שמדובר בהזדמנות היסטורית וביוזמה שמקבלת תמיכה מלאה מצד נשיא ארה"ב דונלד טראמפ?

אהוד אולמרט עם ישי כהן באולפן 'כיכר השבת'
אהוד אולמרט עם ישי כהן באולפן 'כיכר השבת'
הגדלה

"אני לא בטוח שלזהטראמפ מכוון, ואני מכבד מאד את הנשיא שהוא ידידותי מאד לישראל, אבל אני חושב שאני למשל הגשתי תוכנית טובה יותר, וכאן לא שמענו את ראש הממשלה נתניהו אומר שהוא מאמץ את התוכנית של טראמפ שכוללת בין היתר מדינה פלסטינית, אלא הוא רוצה להתחכם ולהוליך שולל".

ועדיין מדוע לא להחיל את החוק הישראלי על ערים חרדיות כמו למשל ביתר עילית ומודיעין עילית, שללא ספק ישארו בשטח ישראל בכל הסכם שרק לא יהיה עם הפלסטינים?

אמר לנו ראש עיריית ביתר מאיר רובינשטיין שהוא היום לא יכול להרחיב את העיר משום שכל צעד, דורש אישור של המנהל האזרחי?

"תגיד לראש העיר שלא יוליך שולל את עצמו, משום שאני זה שאישרתי דירות לעשרות אלפי אזרחים בביתר עילית בתקופת היותי ראש ממשלה, ועדיין סיפוח חד צדדי עומד בניגוד לדעת העולם, ומי כמוכם החרדים, שמבינים בנושא של פיקוח נפש, אמורים להבין שזהו צעד מסוכן מאד שיוביל לטרור".

אתה חושב שאבו מאזן שמשלם כסף למחבלים הוא פרטנר אמיתי לשלום?

"אין פרטנר טוב ממנו, ולמרות שיש אנשים רעים ברשות הפלסטינית, אל תשכח שמדינת ישראל מטפחת התנחלויות במקומות שבהם גם מתגוררים אנשים רעים".

בערב הבחירות האחרונות אמרת שנתניהו סיים את תפקידו, והנה לא רק שהוא ראש הממשלה, אלא בני גנץ הוא שר הביטחון תחתיו?

"אני חושב שצדקתי, משום שתוצאות הבחירות קבעו שנתניהו לא יכול להרכיב ממשלה, והסיבה שהוא הצליח זה בגלל שהוא השתמש בפאניקה של הקורונה לצרכיו, תוך שהוא ממציא נתונים ומזהיר מפני מיליון נדבקים בישראל ו. 10.000 מתים, ללא ששום גורם מקצועי האריך כך".

אתה חושב שבני גנץ טעה כשהסכים להיכנס לממשלת נתניהו, למרות שהוא הבטיח לעצמו להיות ראש ממשלה בעוד שנה וחצי?

"תדבר איתי בעוד שנה וחצי. נתניהו מעולם לא קיים את מה שהבטיח לשום גורם".

החרדים אומרים שמעולם לא היה עבורם ראש ממשלה טוב כנתניהו, תשמע מה גפני אומר

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"כשגפני מדבר אמת הוא אומר דברים אחרים לגמרי, והיות שהוא צריך לעגל פינות הוא נאלץ לדבר עכשיו קצת אחרת".

בנוגע למשפט נתניהו, האם אתה חושב שהוא נרדף?

"בוודאי שלא. מי שנרדף זה היה מישהו אחר, משום שבמשך 4 שנים התקיימה חקירה, ולפי דעתי היועץ המשפטי עשה לו המון הנחות.

"מה שנתניהו עושה בשנים האחרונות במסע שלו נגד בית המשפט, נגד המפכ"ל לשעבר רוני אלשיך, ונגד היועץ המשפטי לממשלה, אלו מעשים חמורים הרבה יותר מאלו שמיוחסים לו בכתב האישום, וההסתה שלו עלולה לגרום למעשים חמורים כפי שנעשו לפני 25 שנה - רצח רבין".

האם היית הולך למלחמה בנושא חוק הגיוס שיעלה להצבעה בעוד חודשיים שלשה?

"אני הייתי נלחם בנושא של שירות לאומי. אני חושב שבחורי הישיבה החרדים צריכים לעשות שירות לאומי בקהילה, כולל אלו שתורתם אומנותם, זה דבר שיכול לגרום לקידוש ה' גדול".