אאא

ראש הממשלה בנימין נתניהו, דרש היום (שני) בפתח ישיבת קבינט הקורונה, לחקור מי הדליף הקלטה מתוך הקבינט שעסקה בחקיקה שתקדם מעקב ע"י איכונים של השב"כ. היועמ"ש, אביחי מנדלבליט, הודיע, כי הוא יבחן אם לפתוח בחקירה.

הבוקר אמר נתניהו בפתח ישיבת הקבינט שעסק בנושא קורונה, "אני לא זוכר בכל שנותיי כראש ממשלה שנעשה דבר כזה. לא מתוך ישיבת ממשלה ולא מתוך קבינט, במקרה הזה קבינט קורונה, דיון עם ראש השב"כ, זה דבר חמור ביותר".

 דברי נתניהו בפתח ישיבת קבינט הקורונה (צילום: איתי בית-און, לע"מ )

נתניהו אף הוסיף, כי "זה דבר שאי אפשר לעבור עליו לסדר היום. אני מבקש מכל הגורמים, לרבות מהיועץ המשפטי לממשלה, לאפשר חקירה יסודית. אסור לנו שהדבר הזה ישתרש, אסור לנו שהדבר הזה ישנה".

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הודיע בשעה האחרונה, כי הוא החליט להיענות לבקשתו של ראש הממשלה, והוא ישקול פתיחת חקירה נגד המדליף.

בהקלטות, שנחשפו בחדשות 12 נשמע ראש השב"כ נדב ארגמן אומר, "מה שאני מבקש, ששב"כ לא ייכנס כרגע לחקיקה ראשית. תת-אלוף מנהל את העניין הזה וזה בדיוק הפתרון - ולא שהשב"כ יעשה את זה. זה אומר שצריכים להיות מספיק שיודעים לבוא בדברים עם אותם חולים ולסגור מעגל מקצה לקצה בתוך פרק זמן קצר".

הוא הוסיף כי שימוש באמצעי המעקב יהיה נכון רק במצב של התפרצות רחבה: "כשמדובר באלפים, ואי אפשר לעשות את זה כנראה בשיטה הנוכחית, צריך ללכת לטכנולוגיה. במצב שיש תחלואה רחבה מאוד ולא יהיה פתרון אחר יהיה נכון להעביר אל השירות (שב"כ). אני מבקש מאוד מאוד מאוד לא להיכנס לחקיקה ראשית של שב"כ בשלב זה".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

בהמשך דבריו בישיבת הקבינט, אמר ראש הממשלה: "אנחנו עומדים בפני עלייה שיטתית בתחלואה. אנחנו רואים את זה לא רק כאן, אלא רואים את זה לצערי, גם ברחבי העולם. מדינות שונות כבר נדרשות לכך, גם אנחנו בישראל. היום יוצגו כאן תרחישי הייחוס, אבל גם המלצות של צוות מנכ"לים שכינסתי אתמול במיוחד, מהמשרדים של רוב השרים שמיוצגים כאן, כדי להביא בפנינו המלצות לדרכי פעולה".

"דרכי הפעולה האפשריות שנדון בהן – הגברה דרמטית של האכיפה, זה כולל גם את הגדלת הקנסות, מינהלת אכיפה ריכוזית תחת משרד הבט"פ, ורתימת כל הכוחות וכוחות נוספים למשימת הפיקוח והאכיפה".

נתניהו הוסיף, "הדבר השני זה שימוש בכלים הדיגיטליים. אנחנו יודעים שהנושא הזה הוא בעייתי, אבל מנגד אנחנו יודעים גם שהוא תרם לנו רבות לריסון המגפה, ונראה כיצד אנחנו יכולים להתגבר על הבעיות על מנת להשיג הורדה של התחלואה".

"הדבר השלישי, זה סגרים אזוריים שזה כלי שאנחנו כבר נדרשים לו על מנת להימנע מסגרים רחבים כלליים. והדבר הרביעי, הוא דברים שקשורים בהגבלת ההתקהלויות - צעד מאוד חריף, אני מציע שנשקול אותו, נראה אם אנחנו נזדקק לו ומתי נזדקק לו, ויש לו כמובן השלכה על פעולות מסויימות שאישרנו אותן. נראה אם נזדקק להם. אלו הכותרות העיקריות אבל יש גם בוודאי נושאים אחרים".