אאא

שר הבינוי והשיכון יעקב ליצמן, שכיהן עד לאחרונה כשר הבריאות, יוצא בשעה האחרונה (שני) בשורת המלצות לממשלה לקראת כינוס 'קבינט הקורונה' בהמשך היום.

ליצמן יוצא נגד מדיניות שר הבריאות אדלשטיין בהטלת סגר על ריכוזים חרדים, מבקש למנוע את סגירת והגבלת התפילות בבתי הכנסת כפי שהצהיר השר אדלשטיין, וקורא לסגור את בתי הספר האדומים ולהחיל הגבלות על חופי הים.

במכתבו למזכיר הממשלה צחי ברוורמן כתב ליצמן: "דעתי היא כי יש לסגור בחזרה את בתי הספר, המהווים את גורם ההדבקה העיקרי. ברור לכולם, כי ילדים בגילאים הנמוכים לא יכולים להקפיד על חבישת מסכות ועל כללי ההיגיינה הדרושים, ועל כן אין מנוס מהישארות בבתים עד לרגיעה".

השר קרא לסגור ולהגביל את השהייה בחופי הים: "בחלק מחופי הים ובמקומות בילוי מסוימים עולה תמונה מטרידה של התכנסויות המוניות, ללא הקפדה מינימלית על הכללים החיוניים, וכמעט ללא אכיפה. סבורני כי בעת הזו יש להורות על הגבלות ברחצה בים ועל התכנסויות במקומות בילוי".

בדבריו יצא ליצמו חוצץ נגד הניסיון להגביל שוב את התפילות בבתי הכנסת וכתב כי "במהלך הדיון היום עלתה הצעה לקיים לימודים בבתי הספר במסגרת קפסולות. לאחר מכן ביקשו לסגור את בתי הכנסת ולהגביל תפילות עד 19 איש במרחב הפתוח. אבקש להבין מדוע ניתן לאשר לימודים בקפסולות, ותפילה בבתי כנסת באותה המסגרת נדחית על הסף ולא מאפשרים תפילות בקפסולות כמו בתי הספר?!".

"זאת ועוד", כתב ליצמן והוסיף, "אבקש לבחון את מדד ההדבקה בתי כנסת, ולפיה לקבל החלטות על הגבלות אפשריות. לפי דו"ח המל"ל בממשלה היום אחוזי ההדבקה בנגיף בבתי הכנסת נמוכה משמעותית בהשוואה להתכנסויות אחרות".

באשר להטלת הסגר על הערים טבריה ואלעד, כתב: "יש טעם לפגם בהחלטות על הגבלות תנועה בערים מסוימות, במקרה ריכוזים חרדיים, בעוד ערים אחרות בעלות הדבקה דומה, אינן מוטלות עליהן הגבלות. אני חושב שבלימוד מלקחי העבר, יש להקפיד כי כל החלטה עליה להיות שוויונית, ללא הקשר לאופי האוכלוסייה, אלא מתוך שיקול דעת לבריאות הציבור, בשקיפות מרבית".

ליצמן פירט כי "לפני חודש, בעיר אשדוד היו חולים ספורים. כיום המספר גבוה לאין ערוך. כמו אשדוד ערים נוספות. פתיחת ההגבלות היא זו שגרמה לעלייה בתחלואה".

"ועל כן", סיים ליצמן, "ברור לכולם שהגבלה חלקית תסייע לעצירת ההדבקה ותמנע את התפשטות התחלואה".