אאא

ועדת השרים לענייני קורונה קיבלה בצהריים (חמישי) החלטות על מגבלות חדשות בשל העליה הדרמטית במספר הנדבקים בנגיף הקורונה. 

בין היתר הוחלט על סגר מוחלט בסופי שבוע, מיום שישי ועד יום ראשון בבוקר, סגר במתוכנת של חג הפסח, כאשר היציאה תותר רק לצרכים חיוניים.

באשר לבתי הכנסת, הוחלט להסיר את הסעיף האוסר את פתיחת בתי הכנסת, כך שבתי הכנסת יישארו פתוחים עם מגבלה של עד עשרה מתפללים בלבד, וזאת בשל המגבלה האוסרת התכנסות של למעלה מעשרה במקום סגור.

בשטח פתוח תותר התקהלות עד עשרים משתתפים. בתחילה ביקשו במל"ל ובמשרד הבריאות להוריד את מספר המתקהלים במקום פתוח לעשרה, אך השר אריה דרעי התנגד והמלצתו התקבלה. 

הדיון בלשכת נתניהו, היום (צילום: חיים צח / לע''מ)
הדיון בלשכת נתניהו, היום (צילום: חיים צח / לע"מ)

בנוגע למערכת החינוך הוחלט להשבית את מערכת החינוך מלבד מוסדות - בעיקר ישיבות - הפועלות לפי מתווה הקפסולות, אלו יוכלו להישאר פתוחים.

באשר לתפילות בכותל המערבי הוחלט כי המל"ל ינסח תקנון מיוחד, כך גם למסגד אל אקצא. כמו כן, הוחלט לסגור את חופי הים והמסעדות שיפעלו במתכונת משלוחים בלבד. 

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

"מדובר באחת הישיבות הטובות ביותר שקיימנו", אמר אחד השרים שהשתתף בישיבה.

בדיון, השתתפו ראש הממשלה, שר הביטחון, שר הבריאות, שר האוצר, שר החוץ, שר המדע והטכנולוגיה, שר הפנים, שר הבינוי והשיכון, ראש המל"ל ומנכ"ל משרד הבריאות.

ראש הממשלה אמר בפתח הדיון כי "בעקבות הזינוק בתחלואה לכ-1,800 חולים והעלייה התלולה בהכפלה של החולים הקשים כל שבעה ימים, שוחחתי עכשיו עם רה"מ החליפי ושר הביטחון בני גנץ, ר' המל"ל מאיר בן שבת ועם שר המדע יזהר שי על אפשרות של צעדי ביניים שימנעו את הצורך לסגר כללי.

"זו בעצם המטרה של הדיון הזה, לעשות צעדי ביניים למנוע סגר כללי לאור הקפיצה הענקית בתחלואה לכ-1,800 איש והכפלה של חולים הקשים כל שבעה ימים. זו המטרה".

הממשלה תתכנס הערב כדי לאשר את ההמלצות שסוכמו בדיון פה אחד.

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הבהיר כי לא ניתנה כל חוות דעת משפטית בעניין ההגבלות החדשות המתוכננות, לרבות האפשרות לקיים סגר בסוף השבוע. הנושא הובא לפתחו של היועץ המשפטי לממשלה רק לאחר פרסום ההמלצות בתקשורת, והעמדה המשפטית בנושא תגובש ותוצג בפני ממשלת ישראל בישיבת הממשלה שתתקיים הערב.