אאא

אתמול (רביעי), הוגשה לבית המשפט העליון עמדת היועץ המשפטי לממשלה הקובעת, כי הרשות הפלסטינית אינה מדינה, היא אינה נהנית מחסינות ובתי המשפט בישראל מוסמכים לשפוט אותה על פשעים שביצעה בתושביה.

עמדת היועץ נתבקשה במסגרת תביעה המתנהלת בבית המשפט המחוזי בירושלים כנגד הרשות הפלסטינית. לאחר מספר שנות דיונים קבע בית המשפט המחוזי כי הרשות הפלסטינית כלאה ועינתה שלא כדין עשרות סייענים שסייעו לישראל למנוע טרור כלפי אזרחי ישראל. בית המשפט המחוזי אף פסק לתובעים פיצויים של מיליוני שקלים עבור ימי הכליאה, ולצד זה קבע כי הפיצויים בגין העינויים ייפסקו בהמשך, פיצויים הצפויים לעמוד על מאות מיליוני שקלים.

במסגרת ערעורים הדדיים שהוגשו לבית המשפט העליון ביקש בית המשפט העליון את עמדת היועץ המשפטי לממשלה בשאלות בעלות חשיבות מדינית.

כאמור, היועץ המשפטי קבע כי על פי המשפט הבינלאומי הרשות הפלסטינית אינה נהנית ממעמד של מדינה ואין לה חסינות מפני שיפוט. היועץ המשפטי ציין כי אחד המבחנים החשובים שנקבעו במשפט הבינלאומי לקיומה של מדינה הוא שליטה אפקטיבית בשטח.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

היועץ ציין, כי העובדה כי האחריות הביטחונית הכוללת והשליטה על המרחב האווירי ביהודה ושמרון הם בידי ישראל מפריכה את טענת הרשות הפלסטינית כי היא מדינה עצמאית.

"עמדתו היא כי לרשות הפלסטינית לא ניתנה סמכות לבצע פעולות שפוגעות בביטחון מדינת ישראל ובכלל זה עולות החקירה והמעצר שנקטה בניסיונותיה לאתר משתפי פעולה כאמור", נכתב בחוות הדעת עליה חתומה עו"ד נעמי זמרת מהפרקליטות שהוסמכה על ידי אביחי מנדלבליט כדי להשיב בנושא הסבוך.

עורכי הדין ברק קדם ואריה ארבוס המייצגים את התובעים כנגד הרשות הפלסטינית מסרו, כי עמדת היועץ המשפטי לממשלה היא צעד חשוב נוסף בדרך לעשיית צדק עם עשרות סייענים שחרפו את נפשם בהגנה על אזרחי מדינת ישראל. אנו שמחים כי גם היועץ המשפטי לממשלה הלך בדרכו של בית המשפט המחוזי ואימץ את עמדתנו כי ראוי ונכון כי בתי המשפט בישראל ישפטו את הרשות הפלסטינית על פשעיה כנגד הסייענים ויחייבו אותה לשלם להם פיצויים.