אאא

שר האוצר ישראל כ"ץ ויו"ר הסתדרות האחים והאחיות אילנה כהן נפגשו הערב (שני) וסיכמו על מתווה להתמודדות מידית עם המחסור הקשה באחים והאחיות, בכך, הסתיימה שביתת האחיות.

בפגישה סוכם כי האחיות ישובו לעבודתן הסדירה החל ממחר בבוקר. זאת, במסגרת הסיכום בין הצדדים לפיו יקלטו באופן מידי 2000 תקני אחיות מעבר לתקנים הקיימים, מהן 1600 למערך האשפוז ו-400 למערך הקהילה ובריאות הציבור, לטובת ההתמודדות עם העומסים בהם מצויה המערכת.

עוד סוכם בפגישה, כי יוקם באופן מידי צוות משותף שיגיש את המלצותיו לעניין תוספת תקינה קבועה למערך האשפוז בתוך 30 יום, לקראת דיוני התקציב.

בנוסף, כ"ץ הנחה כי יש לתעדף נושא זה בראש סדר העדיפויות בדיוני תקציב מערכת הבריאות ויפעל על מנת להוסיף תקני אחיות באופן קבוע.

במסגרת ההסכם יוסדרו סוגיות נוספות, ובכללן- תוספת שכר דירה לאחיות בפריפריה, מתן תמריץ כלכלי לחיזוק מערך בריאות הציבור בדרום, הארכת הסכמי המשמרות המיוחדות בתקופת הקורונה, והסדרת התשלום לאחיות בתקופת הבידוד.

שר האוצר, ישראל כ"ץ אמר: "מדינת ישראל חייבת לציבור האחיות, שניצבות בחזית המאבק על בריאות הציבור, חוב גדול. מסירותן בכל ימות השנה ובעידן הקורונה בפרט ראויים למלוא הכבוד וההערכה. אני מברך על שובן לעבודה ומתחייב לסייע להן ככל שידרש כדי לאפשר להן למלא את תפקידן בדרך הנאותה ביותר."

אילנה כהן, יו"ר הסתדרות האחים והאחיות: "אני מבקשת להודות באופן אישי לשרי האוצר, הבריאות ומנכ"לי משרדם, ולכלל ציבור האחים והאחיות במדינת ישראל שפעלו למען בריאותם של אזרחי ישראל."

כזכור, בעקבות השביתה, כל הניתוחים שאינם דחופים יידחו ומרפאות החוץ יעבדו במתכונת שבת, אך מחלקות הקורונה וחולים אונקולוגיים יפעלו כרגיל. 

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

בקופות החולים הונחו האחיות לבצע רק מתן אינסולין, טיפולי פוריות וטיפולים בחולים אונקולוגיים, כמו גם טיפולים במכוני גסטרו. גם בדיקות הקורונה צפויות להתקיים ללא הפרעות. לא תהיה פגיעה גם במערך החקירות האפידמיולוגיות של מאומתים לקורונה.

בלשכות הבריאות ככל הנראה ידחו חיסונים לקראת נסיעות לחו"ל, דבר שהפך בימים אלו לנדיר במיוחד, וגם נטילת דם לצורכי בדיקות תתבצע במתכונת מצומצמת. 

בהנחיות ששוגרו עם ההודעה על השביתה לצוותי האחים והאחיות בבתי החולים צוין כי "אין ניתוחים אחרי הצהריים אלא דחופים בוועדת חריגים. בכל מחלקות האשפוז למיניהן יעבדו במתכונת שבת". במחלקות הפגים, בחדרי הלידה, דיאליזה, אונקולוגיה ויחידות הפריון הונחו הצוותים לעבוד במתכונת מצומצמת.

האחיות מתלוננות על כך שאין תקנים מספיקים בבתי החולים כדי להתמודד עם העומס הרב, הן בשל הקורונה והן בשל העובדה שבעקבות הנגיף לא הסתיימה הכשרתם של תלמידי בתי הספר לאחיות שבחינת הגמר שלהם לא נערכה בעקבות הנגיף. בנוסף, אחיות רבות נמצאות בבידוד בעקבות חשיפה לחולים מאומתים מה שפוגע עוד יותר בכוח האדם שמדולדל גם כך.