אאא

כשהוא תשוש ומרותק לביתו, מרן רבינו עובדיה יוסף זצ"ל, הפך את ביתו ברחוב הקבלן 45 למטה הבחירות המרכזי לבחירת הרבנים הראשיים לישראל. מרן זצ"ל חש שזהו מאבקו האחרון בכדי שהרבנות הראשית תונהג בידי הגאון רבי יצחק יוסף והגאון רבי דוד לאו.

"צריך לזכור", מספרים בני ביתו ברחוב הקבלן 45: "היו אלו ימים שהחרדים היו באופוזיציה, יאיר לפיד שלט בממשלה, נפתלי  בנט במשרד הדתות. הסיכוי לנצח היה קלוש, למרות גוף הבוחר שהיה לכאורה נח לנו".

למרות המאבקים מבית ומחוץ מרן זצ"ל התעקש להכתיר את בנו ואת בנו של הרה"ר לשעבר הגרי"מ לאו לתפקיד הרבנים הראשיים.

"עד כמה הרב השקיע על הבחירות? אפילו פוליטיקאים שלכאורה נחשבים לאויבים שלנו, כמו מ'יש עתיד', הוזמנו לרחוב הקבלן ונפגשו עם מרן, רובם יצאו עם דמעות ואפשר להעריך שהצביעו כפי שביקש הרב", מספר אחד הנוכחים בחדר בפגישה בין ח"כית מ'יש עתיד' למרן זצ"ל.

 כותב השורות במעונו של מרן, יממה לפני הבחירות

בסיומה של מערכת הבחירות הדרמטית נבחרו הרבנים הראשיים לישראל הגאון רבי יצחק יוסף והגאון רבי דוד לאו. ניצחון שנחשב למאבקו הציבורי האחרון של פוסק הדור זצ"ל. שני הרבנים זכו ברוב של 68 קולות מחברי גוף הבוחר.

"כמעט נואשתי", סיפר מרן הגר"ע יוסף דקות אחרי הכרזת התוצאות: "הייתי בצער גדול, ראיתי כי רבים לוחמים בנו, אבל ישתבח שמו הקב"ה קיים בנו 'רצון יראיו יעשה'".

 יממה לאחר הבחירות ברחוב הקבלן 45

יממה לאחר הניצחון הגיעו שני הרבנים להודות למרן הגר"ע יוסף זצ"ל, אז הוא בחר לקרוא לרבנים לעבוד בשיתוף פעולה: "תשתפו פעולה שני הרבנים הראשיים, כולם אהובים, תעשו שיתוף פעולה להגדיל תורה ולהאדירה. למה נבחרתם? בשביל תורה, רב ראשי מסמל את התורה, לא פוליטיקה".

יצוין כי לאחר תקופה של מתיחות בין לשכות הרבנים הראשיים, בשנה האחרונה האחדות ברבנות מורגשת בכל פינה והרבנים הראשיים משתפים פעולה בכל הנושאים העומדים על הפרק, בין היתר בניסיון לאתר מנכ"ל ראוי לאחר סיום תפקידו של המנכ"ל היוצא משה דגן, שמונה בניגוד לרצונו של הרב הראשי האשכנזי. 

 הגר"ד לאו מתייחס לבחירת בנו הגר"ד

כאמור, היום מציינים שבע שנים לבחירת הרבנים הראשיים הנוכחיים ושלוש שנים לבחירת הרבנים הראשיים. מדובר במעט מאוד זמן מבחינת ההיערכות לבחירות אך בהרמה מאוד זמן מבחינת ההכרעה מי הרבנים שיזכו לתמיכת ה'מועצות'.

בין השמות שעולים כאפשריים לתפקיד הראשון לציון והרב הראשי הספרדי נמצאים חבר מועצת חכמי התורה הגאון רבי דוד יוסף, רבה של באר שבע הגאון רבי יהודה דרעי, ראב"ד תל אביב הגאון רבי זבדיה כהן והגאון רבי שמואל אליהו. 

הרבנים הראשיים במעונו של מרן זצ''ל
הרבנים הראשיים במעונו של מרן זצ"ל
הגדלה

כמו כן, בש"ס מתכוונים לצאת בחודשים הקרובים להליך מזורז של בחירת רבני ערים וזה לאחר הכישלון של השנים האחרונות במשרד שנשלט בידי ש"ס. בין היתר בשל העובדה כי רבני הערים הם חלק מגוף הבוחר את הרבנים הראשיים לישראל.

כפי שדווח ב'כיכר השבת', בשנים האחרונות נוספו עשרות ערים לרשימת הערים בהן לא מכהן רב ראשי. בין היתר: תל אביב. ירושלים. בני ברק. רמת גן. חיפה. לוד. רחובות. בית שמש. חולון. ראשון לציון. ראש העין. רמת השרון. כפר סבא. הוד השרון. אשקלון. חדרה. מטולה. מצפה רמון. הרצליה.