אאא

בדיון שנערך היום (שני), בוועדת הקורונה שבראשות יפעת שאשא-ביטון, עלה כי למרות פתיחת השמיים המחודשת שאמורה להיות בשבוע הבא, אין עדיין בשורה ומווה מגובש.

בתחילת הדיון, נאמה חברת הכנסת שאשא-ביטון ואמרה: "שבוע אחרי הישיבה הקודמת, עדיין אין מתווה, אין כללים, אין נתונים על מכרז הבדיקות ואין רשימת מדינות מגובשת. תשובות הממשלה מאכזבות, כיוון שהמתווה לא ברור, לא כולל תיירים והתעופה לא באמת נפתחת".

שאשא-ביטון הבטיחה לערוך דיון נוסף ביום שני הקרוב (לאחר פתיחת השמיים), ודרשה נתונים מלאים כמה מהנכנסים לארץ ששהו בבידוד התגלו כחולים-מאומתים, מהם המדינות בהם מדובר ומה המתווה המוסכם לגבי כל מדינה ומה מצב מכרז המעבדות. 

 תיעוד מנתב"ג השומם (צילום ועריכה: שריה לוטן)

חברת הכנסת אילת שקד (ימינה) תהתה בדיון, "מדוע מדינה שפרצה לארכיון הגרעין האיראני לא מסוגלת להקים מעבדה בנתב"ג בתוך 24 שעות".

ד"ר אשר שלמון, מנהל המחלקה ליחסים בינלאומיים במשרד הבריאות, שהשתתף בדיון, השיב כי "בדיקות אינם תחליף לבידוד, וכך במדינות רבות, בוודאי בכניסה ממדינות 'אדומות'. לא נקים מעבדה אפידמיולוגית בנתב"ג".

"המטרה היא", הסביר שלמון, "שישראלים יוכלו להיכנס ולצאת ללא חובת בידוד, אך ברור שיש מדינות דורשות בדיקה ובידוד בטרם הכניסה אליהם. הבדיקות המהירות – יקרות מאד ולא-אמינות. המו"מ עם המדינות עדיין נמשך, והרשימה הקיימת איננה רשמית, אך באופן כללי הן מדינות בעלות תחלואה נמוכה ואפשרויות טכנולוגיות מתקדמות".

"למדינות אלו יוכל לנסוע ישראלי ללא חובת בידוד. מדובר ביותר מ-10 מדינות, רבות מהם אירופיות אך לא רק, כמו קנדה. אם יהיו שינויים ברשימת המדינות – הם יעודכנו פעם בשבועיים, אך כל הכללים הם רק לגבי אזרחים ישראלים".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

לדברי יואל פלדשו, מנהל רשות התעופה האזרחית, התו הכחול לחברות התעופה מוכר והם פועלים לפיו, והמתווה לפתיחת התעופה אמור להיות מוגש לקבינט הקורונה כבר ביום רביעי הקרוב.

אילן פלוס, מחטיבת הכלכלה במשרד החוץ, הוסיף בדיון, "ישראל מוגדרת כמדינה אדומה ולכן מדינות האיחוד האירופי לא מאפשרות כניסת ישראלים, אלא במגבלות חמורות כמו מקרים מיוחדים או לטווח זמן קצר. יש מעט מאד מדינות בעולם המוכנות להכניס ישראלים, לאור מצב התחלואה בארץ, וסירוב זה לא ישתנה כל עוד מצב התחלואה לא ישתנה. התחלנו במו"מ עם המדינות כבר לפני כשבוע".

איתן בן דוד, המשנה לראש המטה לביטחון לאומי, הסביר כי "עד היום כל ישראלי שנסע לחו"ל נדרש לבידוד של 14 יום, "הדבר הולך להשתנות אך לאט ובזהירות כי עדיין התחלואה בארץ גבוהה בוודאי ביחס למיליון נפש".

"המתווה יאפשר לישראלים לצאת למדינות ירוקות – ולחזור מהם ללא חובת בידוד. לאחר שהליך זה יושלם, נוכל לפתוח גם לתיירים. העולם כולו מבולבל – וכל יום מדינות מפרסמות הגבלות כניסה חדשות, על מדינות שקודם לכן היו פטורות מבידוד".