אאא

שופטת בית המשפט העליון, דפנה ברק ארז, הורתה לראש הממשלה, בנימין נתניהו, ממשלת ישראל והסוכנות היהודית להשיב לעתירה שהוגשה לבג"צ ולהסביר מדוע לא פועלות הממשלה והסוכנות להעלאת עצמותיו של רבי נחמן מברסלב מאומן שבאוקראינה לישראל.

מי שהגיש את העתירה הוא שרון שלצר שביקש להוציא צו על תנאי שיורה לממשלת ישראל ולסוכנות היהודית לפעול להעלאת עצמותיו של רבי נחמן מברסלב, מאומן שבאוקראינה, לישראל. שלצר הוא גם יו"ר הועד להעלאת עצמותיו של רבי נחמן לארץ ישראל, והוא פועל במשך עשרות שנים בנושא.

בעתירה, שהוגשה ע"י בא כוחו של שלצר, עורך הדין איתמר בן גביר, נכתב כי על המשיבים לפעול להעלאת עצמותיו של רבי נחמן לישראל, "מתוקף תפקידם, שהחל מקום המדינה ועד ימים אלו, להעלות עצמות יהודים בעלי השפעה לקבורה בארץ, מחמת החובה לקיום רצון המת – רבי נחמן רצה להיקבר בארץ ישראל, ובמקרים שמנהיגי העם היהודי בגולה ביקשו – הסוכנות או הממשלה פעלו להעלותם לקבורה שנית בארץ", וכן "מכיוון שנכס של העם היהודי - קברו של רבי נחמן שישראלים רבים עולים אליו להתפלל - נמצא תחת שלטון זר המחזיק בו ללא רשות".

כאמור, שופטת בג"צ דפנה ברק ארז, הורתה למשיבים, כאמור, להגיש את תגובתם לעתירה עד לתאריך ה-10.3.

 הטיסות לאומן; מני גירא ורוני פאלוך זועמים

שרון שלצר מסר לאחר הגשת העתירה: "אין לי ספק שבית המשפט העליון יעניק לנו את הסעד המבוקש, שהוא למעשה סעד עבור כל הציבור יראי השם במדינת ישראל ובעולם כולו. העלאת עצמות רבי נחמן לישראל תביא לפריחה בכל התחומים – רוחנית, כלכלית, תיירותית ועוד. זהו צורך חיוני מהמעלה הראשונה".

עו"ד איתמר בן גביר מסר כי "רבי נחמן היה מנהיג יהודי, גדול דור, מאורם של ישראל, המשמש עד היום כרבם של רבבות יהודים. אין שום סיבה שמדינת ישראל שהעלתה לקבורה בארץ את עצמותיהם של גדולי העם היהודי אחרים כמו הצדיק החיד"א הרצל וז'בוטינסקי, ואף של המעפילים, לא תפעל גם להעלאת עצמותיו של רבי נחמן, שיש לו זכויות רבות בהתחדשות תחיית האומה היהודית בארץ ישראל".