אאא

נדחתה ההצבעה על המתווה של גמזו להשתלטות על נגיף הקורונה, זאת בעקבות חילוקי דעות בין שרי הממשלה וביקורת שתכניתו ספגה מהם. ישיבת הקבינט פוזרה ללא החלטה, וביום שני הקרוב היא תתכנס שוב.

‏שרים צוטטו לאחר הדיון בקבינט, ב'חדשות 12', כי "גמזו הגיע לא מוכן. לא התקדמנו מילימטר מהדיון הקודם. זו מדינת חלטורה". מתברר שהשר ליצמן זעם על כך שאירועי תרבות יכולים להכיל עד 500 אנשים בחוץ, בעוד מחוץ לבתי כנסת מותר רק 30 מתפללים.

עם זאת, פרופ' גמזו פרסם הודעה בה הוא טוען כי "שרי הקבינט הביעו תמיכה גורפת במתווה שהצגתי להם, ובהימנעות מסגר". בישיבה הוא הציג היום שני מתווים שנועדו, כדבריו, "להמשך תפקוד המדינה ולהתמודדות עם הקורונה בהורדת התחלואה, על מנת לשוב לשגרת חיים נורמלית"

בראשית דבריו הדגיש גמזו את חומרת המצב, כאשר מדי יום אנו עדים ל- 1500 נדבקים בממוצע, שזה אומר כ-40 חולים קשים חדשים וכ- 10-15 נפטרים. מדובר בכ- 400 (!) נפטרים בחודש. "זו המשוואה, גם במצב הנוכחי של שמירה על הקשישים", אמר.

פרופ' גמזו ציין עוד, כי "רוב הציבור משתף פעולה ורוצה לחזור לשגרה, מיעוט מכעיס - שחוצה מגזרים - מתעלם ומזלזל, ודוחף קדימה את מעגל ההדבקה". למרות זאת, המליץ פרופ' גמזו להמשיך את המתווה הנוכחי ולתת הזדמנות נוספת לבניית התשתיות, אמון הציבור ושיתופו.

בנוסף, גמזו קרא שוב לא לטוס השנה לאומן להשתטחות על קבר הרב נחמן מברסלב, זאת מחשש לאירוע הדבקה המוני - לא רק בקרב אלפי הנוסעים, אלא גם בקרב התושבים המקומיים באוקראינה.

הוא ציין, כי הוא מקווה שמנהיגי שתי המדינות יפעלו לעצירה מוחלטת של המשלחות לאומן השנה, מתוך גילוי אחריות לבריאות הציבור, וקבע: "על הממשלה להנחות את רשות שדות התעופה למנוע טיסות ישירות לאוקראינה, מסיבות בריאותיות".

 גנזו בראיון ל'כיכר השבת', לפני שבוע

המתווה הראשון שהומלץ על ידי גמזו הוא המשך 'שגרת המאמץ מבלימה לשליטה', זאת למרות שהירידה ברמת התחלואה נעצרה. המתווה כולל המשך בניית תשתיות, ובכלל זה מערך צבאי לחקירות אפידמיולוגיות, כניסה מסיבית של פיקוד העורף לניהול האירוע בעשרות רשויות מקומיות והפעלה מלאה של תוכנית 'הרמזור' ברשויות המקומיות.
 
במתווה הזה בתי הספר צפויים להיפתח ב-1 בספטמבר בכיתות א'-י"ב, כאשר בכיתות הגבוהות הלימודים יהיו בקפסולות יומיים בשבוע, והשאר בזום.

"גם כאן", הסביר גמזו, "המטרה היא להחזיר את הפעילות במשק לשגרה. עם זאת, במתווה זה ההמלצה היא לא לאפשר את פתיחת שנת הלימודים בערים שבהן התחלואה גבוהה - רשימה שתסוכם עם שר החינוך. שינוי במתווה הזה יבוצע אך ורק משיקולים רפואיים, וכאשר בתי החולים ירימו דגל אדום ויצביעו על אי ספיקה (זאת באמצעות צוות ברומטר) וכשתחול עלייה בהיקף התחלואה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

כעשרה ימים לאחר פתיחת שנת הלימודים תיעשה בחינה מחודשת של המצב, ואם יחול שינוי לרעה בממדי התחלואה, או אפילו עמידה במקום, ייקבע דיון להיערכות לקראת חגי תשרי במתווה הגבלות שיוחלט בהמשך.

המתווה השני, כאמור, כונה 'הריסון המהודק', אותו ביקש להכין ראש הממשלה ליום פקודה, והוא יופעל על פי שיקול דעת הממשלה וכאשר המערכת הרפואית תרים דגל אדום.

המתווה כולל הגבלת תנועה של 500 מטר בערים האדומות, סגירה של מסחר, בתי קפה, קניונים, פעילות פנאי ועוד, עבודה במגזר הציבורי במתכונת חירום ועבודה במגזר הפרטי בהיקף של 30% בלבד.

בנוסף לשני המתווים הללו, הומלץ כי תוכנית רמזור תופעל החל מ- 1.9, ובמסגרתה ההגבלה לרוב איננה על פי סוג ואופי העסק, אלא לפי מגבלת התקהלות במבנה סגור או חלל פתוח ובהאם לאופי התחלואה בעיר. תוכנית זו תובא לאישור הכנסת לאחר גיבוש התקנות.