אאא

שר הפנים האוקראיני, ארסן אבקוב, סירב לפגוש את מקבילו הישראלי, יו"ר ש"ס, שר הפנים אריה דרעי, כך נודע ל"כיכר השבת".

גורמים בחסידות ברסלב, השוהים באוקראינה ומנהלים את המגעים עם הממשל המקומי, טוענים בשיחה עם 'כיכר השבת' כי בימים האחרונים שר הפנים דרעי ביקש להגיע לביקור קצר באוקראינה בכדי להיפגש עם שר הפנים בנושא כניסת חסידי ברסלב לאומן, אך אבקוב החזיר לו אמש תשובה שלילית.

ל"כיכר השבת" נודע כי מטרת הפגישה הייתה בכדי לנסות ולהגיע להבנות באשר למאות החסידים התקועים בגבול בלארוס-אוקראינה, אך בשלב זה באוקראינה מסרבים להגיע להסכמות למרות הלחצים מישראל וככל הנראה זו הסיבה לתשובה השלילית שדרעי קיבל ממשרד הפנים האוקראיני.

לדברי הגורמים בברסלב, לאחר שדרעי קיבל תשובה שלילית לבקשת הפגישה, הוא בחר לשלוח מכתב ישיר לנשיא אוקראינה בניסיון אחרון למצוא פתרון למשבר.

שר הפנים, אריה דרעי, סירב להגיב לדברים.

 דרעי בהתייחסות לחסידים התקועים בבלארוס

כפי שדווח מוקדם יותר ב'כיכר השבת', שר הפנים דרעי שיגר מכתב לנשיא אוקראינה בבקשה לאפשר לחסידי ברסלב הנמצאים כבר שבועות במדינת בלארוס הסמוכה, להיכנס למספר ימים לאומן, כדי להתפלל בציונו של רבי נחמן מברסלב בראש השנה.

לדברי יו"ר ש"ס, מדובר במחווה הומניטרית ומתבקשת בענין התחשבות וסיוע לפנים משורת הדין. כמו כן, הוא שוחח בימים האחרונים מספר פעמים בעניין עם שר החוץ גבי אשכנזי, וזה הבטיח לסייע בנושא.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"שלום ורוב טובות", נפתח מכתבו של דרעי לזלנסקי, ב"פניה נרגשת של הרגע האחרון: הרשה לי לומר לך תודה על כל השנים בהן הגיעו חסידי ברסלב לפקוד את קברו של רבי נחמן, ומדינתך העמידה לרשותם את כל הנדרש בכבוד הראוי".

שר הפנים מוסיף: "יודע אני כי השנה, בשל מגבלות מחלת הקורונה, ישנו קושי לאשר את כניסתם של אותם מספרים שנכנסו בשנים הקודמות, אך בסיטואציה שנוצרה אדוני, יש ציבור גדול של גברים נשים וילדים בגבול בלארוס כבר שבועיים, בתנאים לא אנושיים בכלל".

מכתב דרעי לנשיא האוקראיני
מכתב דרעי לנשיא האוקראיני
הגדלה

"כולי עדיין נפעם מהרושם המיוחד שהשארת עלי בפגישתנו המשותפת, בה ראיתי בעינך את דאגתך, חמלתך לעם היהודי ורצונך לשמר את היחסים המיוחדת שנוצרו בין המדינות - לרבות שיתופי פעולה בתחומים השונים", מזכיר דרעי.

ולסיום, כותב שר הפנים הישראלי לנשיא אוקראינה: "אדוני היקר, בנימה אישית זו, מלב אל לב, ברגעים הכמעט אחרונים שעומדים לרשותנו בנושא, אני פונה אליך כי תתיר את כניסתם מטעמים הומניטריים מיוחדים של אותם אלה שנמצאים בגבול, לתקופת ראש השנה בלבד, תחת מגבלות ושמירה מוחלטת על כל תקנות הבריאות בתקופת הקורונה, אשר מדינתך תעמיד לנכון".