אאא

מחשבים ניקוד מחדש: לאור הנתונים המטרידים ברף המעבר בבחינות של לשכת עורכי הדין במועד האחרון, שעמדו על אחוז הנמוך ביותר מכל הזמנים (34%), ולאחר דיון בוועדת חוקה שהתקיים בשבוע שעבר לשם הוזמן יו"ר לשכת עורכי הדין, עו"ד אבי חימי, הגיש ח"כ אוריאל בוסו (ש"ס) למזכירות הכנסת תיקון להצעת החוק והוראת שעה לנבחנים בעידן הקורונה, שתכליתה להקל על נבחני לשכת עו"ד להורדת רף הציון למעבר בבחינות, לצורך קבלת רישיון עריכת דין.

האחוז הקובע את מעבר הבחינה לנבחן, בדרך לקבלת רישיון עריכת דין, עומד על 60%. מנגד, השיעור הכולל של אחוזי המעבר לנבחנים במועד דצמבר 2019 עמד על כ-40% ובמועד האחרון - אוגוסט 2020, עמד על 34% בלבד - נתון הנמוך ביותר מכל הזמנים.

מבדיקתו של ח"כ בוסו עלה כי קיימת מגמת ירידה באחוזי המעבר, שכן בבחינות האחרונות 2 מתוך 3 נבחנים - נכשלו בבחינה. חברת ההכנה של לשכת עוה"ד טעתה בלא פחות מ-12 שאלות בפתרון המוצע, אותו העלתה יומיים לאחר הבחינה.

לדברי ח"כ בוסו: "הצעת חוק זו באה בכללותה לאפשר את מימוש הזכות לחופש העיסוק לנבחנים, ובאופן פרטני באה לקבוע תיקון בחוק והוראת שעה בעיקר לתקופה קשה זו - תקופת הקורונה, בה צורת הלמידה מרחוק בבית הקשתה במיוחד על הנבחנים ובפרט אלו המטופלים בילדים, ויש מקום להתחשבות מקסימלית עבור אותם תלמידים ומתמחים להקל עליהם בבחינה וברף הציון למעבר. אלפי הנבחנים נאלצו ברובם להתמודד עם אתגרי למידה קשים ביותר כאשר גם הבחינה עצמה היתה בין הקשות ביותר, אם לא הקשה מכולם שהיתה אי פעם".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

"לשמחתי", מוסיף בוסו, "נרתמו ליוזמה חברי כנסת מכל סיעות הבית ויחד עם יו"ר ועדת חוקה ח"כ יעקב אשר הוחלט על דיון מיוחד בוועדה שם הביעו חברי הכנסת זעקה צודקת בשם הנבחנים, זעקה אשר נשאה פרי כאשר התבשרנו ביום חמישי על ביטול מס׳ שאלות מתוך הבחינה ושינוי ניקוד בשאלות נוספות אשר בעקבות כך עלו אחוזי ההצלחה באופן משמעותי, ומאות נבחנים התבשרו בסוף השבוע שצלחו את רף הבחינה בהצלחה. אנחנו שמחים על כך וממשיכים יחד עם עמיתי ח"כ מיכאל מלכיאלי בכיוון החקיקה בנושא זה".

לפי הצעת החוק שהגיש ח"כ בוסו, רף הציון למעבר הבחינה במועד האחרון (אוגוסט 2020) יעמוד על 50% במקום 60%, ונבחן שציונו עומד על 45-49% יבחן במתכונת "מועד מיוחד". כמו כן, לגבי המועד הקודם שהתקיים בחודש דצמבר 2019, שם לפי ההצעה שהוגשה, יעמוד רף הציון למעבר על 55% ונבחן שקיבל 50-54% יבחן במתכונת "מועד מיוחד".

עוד מציע ח"כ בוסו בהצעת החוק כי "באופן כללי וללא קשר להוראת שעה עקב נגיף הקורונה, יתאפשר לשר המשפטים או לסגנו ליתן תוספת ניקוד במקרה שאחוזי המעבר יהיו נמוכים באופן בלתי סביר".