אאא

לאחר שעות של דיונים ממושכים, חברי קבינט הקורונה, החליטו לאשר בשעה האחרונה (רביעי), את פתיחתן של חנויות הרחוב, בערים המוגדרות ירוקות.

מרבית חברי הקבינט, היו בעד פתיחת החנויות, כשבראשם השרים של כחול לבן ובהמשך הצטרפו גם השר אריה דרעי ושרי הליכוד; אוחנה, כ"ץ ורגב, שר הבריאות אדלשטיין, התנגד למהלך פתיחת החנויות.

בתחילת הדיון, ראש הממשלה נתניהו, היה סבור כמו אדלשטיין והיה סבור כין להתיר פתיחת חנויות. לאחר שהוא הבין שלא יהיה רוב למהלך, הצטרף לתומכים בפתיחת החנויות. 

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בתום קבינט הקורונה: "אנחנו כינסנו עכשיו את קבינט הקורונה. בדיוק כפי שהבטחנו בישיבה הקודמת, אנחנו נפתח את חנויות הרחוב ביום ראשון הקרוב. אנחנו מאפשרים ארבעה לקוחות בכל עת, לא יותר מזה".

"אנחנו גם יודעים שיש עלייה מסויימת בתחלואה, ולכן אם אנחנו נראה בסוף השבוע הבא, לקראת השלב השלישי הגדול, שיש עלייה בתחלואה, אנחנו נצטרך לעצור ואולי אפילו להדק את ההגבלות. בשלב זה זו ההחלטה שלנו - פותחים את החנויות, מאפשרים ארבעה לקוחות. ואני מבקש מכולם לכבד את הכללים הללו."

שר האוצר ישראל כץ אמר לאחר האישור: "אני מברך על החלטת קבינט הקורונה לאשר את פתיחת חנויות הרחוב ביום ראשון".

"בעלי העסקים הקטנים ניצבים בחזית המאבק הכלכלי בקורונה ושילמו מחירים גבוהים מאוד בשל ההגבלות שהוטלו ואנחנו מחוייבים לעשות הכל כדי לאפשר להם לחזור לעבודה. אני משוכנע שבעלי העסקים והעובדים בהם יקפידו על ההנחיות".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

כאמור, משרד הבריאות התנגד לפתיחת החנויות ואילו הפרויקטור היוצא, פרופ' רוני גמזו, המליץ על פתיחתן כבר ביום ראשון הקרוב כפי שהובטח מראש.

עם זאת, עדיין לא ברור אם השלב השלישי ביציאה מהסגר יתממש במלואו, כולל פתיחת קניונים והשבת תלמידי כיתות י"א-י"ב לבתי הספר.

בדיונים על חזרת מערכת החינוך נאמר, כי כיתות א-ב יחזרו לפעילות מלאה בכיתות מלאות. כיתות ה-ו יחזרו ללימודים בעוד כעשרה ימים והדיון כרגע האם כיתות יא ויב' ישובו יחד איתם אף הם לפעילות. כמובן שבמקרים של גילוי תחלואה יחליט משרד החינוך על סגירת בתי ספר על פי הצורך.

לפי הנתונים כעת, רמת התנועה במשק חזרה לרמה כמעט מלאה, כפי שהיה ערב ראש השנה אז החל הסגר השני והציפיה היא שהחזרה ללימודים ולפעילות תביא לעלייה מסוימת גם בתחלואה ומכך החשש לפתיחת החנויות.