אאא

חוקרי מרכז המידע הלאומי למאבק בקורונה, טוענים בדו"ח חדש כי נמשכת התפשטות המגיפה בישראל, וממליצים בשל כך להטיל מגבלות חדשות.

כזכור, בשבוע האחרון השתנתה המדיניות מספר פעמים: תחילה משרד הבריאות רצה 'ריסון מהודק' הכולל סגירה מוחלטת של המסחר, בהמשך הסתמן כי יוטל סגר לילי בתמורה לפתיחת המסחר, לאחר מכן הסגר הלילי נפל בשל קשיים משפטיים ולבסוף אישר הקבינט פתיחה של כל המסחר בערים 'ירוקות'.

אלא שחוקרי אמ"ן הכותבים את הדו"ח ממליצים כעת לממשלה: "לבטל חלק מההקלות שמומשו כבר, וליישם מגבלות נוספות, כדי לבלום את העליה ולמנוע מהמגיפה לצאת משליטה".

ברקע, כך הם מסבירים, "התרחבות היקף ההדבקה (מגזרית, גילאית וגיאוגרפית)", והעובדה כי מתקרבים חגים בהם צפויות התקהלויות - חנוכה, ולהבדיל החגאות הנוצריים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

ולפירוט: "מספר המאומתים החדשים בעליה - כ-1,500 נדבקים ליממה, בממוצע שבועי - זאת לצד עלייה בשיעור הבדיקות החיוביות בממוצע שבועי, למרות הגדלת היקף הבדיקות בשבועות האחרונים".

 נתניהו: "אנחנו לקראת הסוף" (צילום: לע"מ)

יצוין, הדו"ח מתעלם בהמלצותיו מכך שהיום הגיע לישראל המשלוח הראשון של החיסונים לקורונה, ככל הנראה בשל העובדה כי יחלפו שבועות רבים עד שרוב האוכלוסייה תתחסן.

"מניתוח גל התחלואה בצ'כיה, שהסתיים בסגר ובתמותה של כ-7,000 איש", נכתב עוד בדו"ח, "אנו מעריכים כי היקף ההדבקה והתמותה במדינה הגיע לשיאים מסיבות שחלקן רלוונטיות גם לישראל: ביטול כמעט מוחלט של הגבלות ריחוק חברתי, נקיטת צעדי מנע לא מספקים ותחושה ציבורית שהמגיפה נוצחה".