אאא

13 ימים לבחירות - זמן טוב לשבת לשיחה מרתקת באולפן 'כיכר השבת' עם רביב דרוקר, מהפרשנים הפוליטיים המובילים בישראל. הראיון המלא ישודר בתכנית 'סוגרים שבוע' ביום חמישי בערב.

איש 'חדשות 13' התייחס בין היתר ליחסים בין החרדים לבנימין נתניהו ואמר: "על סער - אדם שהתחזק ושומר שבת - הם מעקמים את האף, ועל נפתלי בנט הדתי הם אומרים שהוא לא מספיק דתי, והולכים עם נתניהו".

"מה יהיה יום אחרי נתניהו?", תוהה דרוקר, ומשיב: "לשמאל בישראל לא תהיה תקומה לעולם, אם הוא לא יצליח לפתח שגרירים, לוויינים או שורשים כלשהם בציבור החרדי, הערבי ובקרב עולי חבר העמים".

אז אתה מסכים שאם השמאל רוצה לחזור לשלטון הוא יהיה חייב להתפשר עם החרדים בנושאים מסוימים, למשל ב"חוק הגיוס"?

"ברור. והרבה חלקים בשמאל מבינים את זה כבר הרבה שנים. אני זוכר את הנאום הראשון של יאיר לפיד כשהוא הביא את פשרת הגיוס שלו, ואמרתי לו: יאיר, אתה עושה צחוק? אתה מביא חוק גיוס שאומר שרק בעוד 5 שנים יתחיל להתקדם משהו? שם ראיתי, שאפילו הוא - וכך גם חלקים בשמאל הישראלי - מבינים שיש צורך להגיע לפשרות".

"אגב זה לא רק בנושא הזה", ממשיך רביב: "אני זוכר למשל שהייתי בסיור עם שר השיכון דאז אריאל אטיאס, וראינו כל מיני מחסנים ששם מתגוררים חרדים, מקומות שלא הייתי מאפשר לכלבים לגור בהם, ואני כחילוני גמור אומר לך שמדינת ישראל צריכה לספק לחרדים אפשרויות לקניית דירות, אפילו להקים ערים נוספות לחרדים".

בשלב זה הפרשן ממהר לסייג בחיוך: "לא שאני הופך ל'מתחזק' או משהו כזה, אבל צריכים להפסיק להתבייש לומר זאת שיש לדאוג לצרכי החרדים".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

אתה חושב שנעשה לחרדים עוול בשנה האחרונה בכל מה שקשור לנגיף הקורונה ולדיווחים נגד הציבור החרדי?

"תראה. קצת קשה לענות על השאלה הזאת. היו כל כך הרבה דיווחים בנושא, עד כדי כך שאין מישהו שלא נעשה לו עוול. אני בדיוק בא לפה מהאולפן (חדשות 13), שאמרו לי שרוצים לעשות כתבה על יוצאי חבר העמים שפחות מתחסנים, אבל פוחדים מאד לצאת כגזענים. כלומר: אין לזה סוף. אבל יכול בהחלט להיות שדיווחו על הציבור החרדי יותר מדי, כפי שאגב נעשה גם למפגינים בבלפור".

"בסוף מדובר בתקופה קשה ולחוצה, שאנשים תקפו את כולם, ובהחלט גם תקפו בצורה קשה את החרדים כי זה ציבור שקל מאד להלהיט את הרחוב החילוני כלפיו".

מה אתה אומר על הקמפיין של אביגדור ליברמן?

"אני בהחלט נגעל מחלקים מסוימים בקמפיין, ואני בכלל נגעל מאביגדור ליברמן, שלדעתי הוא האדם הכי רקוב בפוליטיקה הישראלית, ואוי ואבוי שהמחנה אנטי נתניהו נזקק לליברמן כדי שיהיה סיכוי להקים ממשלה".