אאא

שבוע ימים לאחר שספינת הענק 'Ever Given',  שהייתה בדרכה מסין לנמל רוטרדם שבהולנד, נתקעה בתעלת סואץ שבמצרים, התנועה חזרה למסלולה, כך הודיע בשעה האחרונה (שני) יו"ר התעלה.

מוקדם יותר היום דווח, כי כוחות החילוץ הצליחו לשחרר את הספינה מהתעלה, אך ככל הנראה משבי רוח חזקים הובילו לכך שהספינה הסתובבה שוב ופנתה הצידה – וכתוצאה חסמה מחדש את התעלה.

יו"ר רשות תעלת סואץ אמר כאמור, כי היו מעט עיכובים, אך התנועה חודשה בתעלה לאחר השחרור של הספינה, נשיא מצרים א-סיסי, צייץ אף הוא כי התנועה חזרה לתעלה.

כזכור, בשבוע שעבר, ספינת ענק התהפכה וחסמה את אחד מנתיבי השיט החשובים והעמוסים בעולם. הספינה שנקראת "MV Ever Given" שאורכה 400 מטר ורוחבה 59 מטרים, נחשבת לאחת הגדולות בעולם והתהפכותה ככל הנראה בשל רוחות עזות שהיכו בה הביאה לחסימת הנתיב ככל הנראה לכמה ימים. 

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

בהודעה שפרסמה חברת  Evergreen Marine שמחזיקה בספינה נמסר כי לא נגרם נזק למטען הספינה או לאנשי הצוות וכי ככל הנראה רוחות חזקות במיוחד במהירות של כ-50 קמ"ש הביאו לתאונה. 

תיעוד לווייני הראה  כי חרטום האונייה התנגש בקיר המזרחי של התעלה, וכי ירכתיה נתקעו בקירה המערבי. בתמונה שפרסם באינסטגרם משתמש שהיה כנראה על ספינה אחרת שנאלצה להמתין באזור נראית ה-Ever Given תקועה לרוחב התעלה.

הספינה נתקעה כשישה קילומטרים מצפון לפתח הדרומי של התעלה, בסמוך לעיר סואץ, אזור שהוא חד-נתיבי וההערכה היא שייקחו כמה ימים לפחות לחלץ את הספינה ככל הנראה באמצעות פירוק חלק מהמטען שעליה. שבינתיים נתיב הסחר בו עוברים מידי יום כ-50 כלי שיט חסום לתנועה דבר שגורם לנזקי ענק הן לחברות שמעבירות את הסחורה והן למצרים שתעלת סואץ היא אחת המקורות המרכזיים של המדינה למטבע חוץ.