אאא

תושבי מודיעין עילית, העיר החרדית הסמוכה לישובים פלסטינים, חווים מזה זמן פריצות לבתים והטרדות מסוכנות מצד פורעים, גם בימים שבשגרה; אך ימים מתוחים אלו, בהם ההסלמה ניכרת מבית ומבחוץ, מהווים זרז להגביר את השמירה על רכושם ועל נפשם.

בעקבות המצב ובעידוד רבני השכונות הקימו אברכים תושבי העיר ארגון שמירה אזרחי "השומרים" והיום הציבו אנשיו מבנה שמירה המשקיף לעבר גדר הביטחון ועל הוואדי הסמוכה משם מגיעים המתפרעים.

 

אנשי 'השומרים' בפעולה
אנשי 'השומרים' בהתקנת מבנה השמירה
הגדלה

במהלך התקנת המבנה החלו כמה עשרות ערבים החלו ליידות אבנים לעברם מעבר לגדר, חיילים שהיו במקום ירו לעברם אמצעים לפיזור הפגנות, בהם רימוני הלם וגז מדמיע.

יעקב, אחד ממתנדבי הארגון, סיפר ל'כיכר השבת': "אנחנו כאן בהתארגנות עצמאית של התושבים, וממש מודים לעירייה על זה שהיא נתנה יד ועוזרת לנו תקציבית בנוגע לביטחוננו ובעידוד הפעילות שלנו. אנחנו רואים מה קורה בכל הארץ, ולא רוצים לחכות חס וחלילה לאסון בשביל להתעורר".

"ההתארגנות מבוססת: יש לנו אמצעים לראיית לילה, מצלמות שמכסות את האזור, ותרסיסי גז ונשק קר. בנוסף, יש לנו גם אנשים חמושים. אם ח"ו נזהה חדירה מיד נזעיק את כוחות הביטחון שמשתפים אתנו פעולה", הסביר התושב הדאוג.

הפעילות שעשיתם עד כה יעילה?
"אני יכול לתת לך נתון אחד, בכל ליל שבת שישיבנו כאן והסתובבנו בשכונות, לא היו פריצות. אנחנו לא באים להחליף את המשטרה או את כיתת הכוננות, אבל המציאות היא שהנוכחות שלנו בשטח עובדת וככל שיצטרפו עוד אנשים להתנדבות לשמירות כך נצליח יותר.

גם חיים ש. תושב השכונה מבקש להוסיף: אנחנו עושים השתדלות, הארגון הוקם בעקבות קריאת הרב ליוש שצעק כאן בכינוס 'שמי שאומר תהילים במקום לתפוס גנבים הוא חסיד שוטה', כך שאנחנו עושים את מה שאנחנו יכולים. מצד שני אנחנו רואים שבעקבות ההשתדלות שלנו וגם בעקבות הפרסום והמעקב של כיכר השבת, יש התעוררות בקרב גורמי הביטחון, הצבא והמשטרה ואנחנו ממש מכירים טובה ומודים להם על כך.

אם יורשה לי לבקש ממך לכתוב אז תכתוב ששבת שעברה היו כאן חיילים שפיטרלו בשכונה והיו כמה בודדים שצעקו להם 'שאבעס'. אז תעביר להם שזה כמה עצניקים שגם העצניקים עצמם מתנערים מהם, זה כמה בודדים שפתחו פלג בתוך הפלג. הם מוכרים כלא שפויים ושאף אחד לא יתייחס אליהם. רוב מוחלט של התושבים מכירים תודה על הפעילות של הצבא והמשטרה וכמובן מתפללים להצלחתם, כי אם השם לא ישמור עיר שווא שקד שומר.

צפו בווידאו

החיילים על הגדר בסמוך לשכונה
החיילים על הגדר בסמוך לשכונה (משה מנס)