אאא

על פי הדיווחים בעיתון ה'וושינגטון פוסט', הרוסים נערכים לקראת שיגור לוויין מתקדם שישמש את האיראנים כדי לעקוב אחר מטרות צבאיות ברחבי המזרח התיכון. הדיווחים מסתמכים על גורמים אמריקניים וגורמים במזרח התיכון.

מדובר בלוויין מסוג "קונופוס V" המאפשר צילום ברזולוציה גבוהה יחסית של 1.2 מטר מהקרקע, שתאפשר לאיראנים לעקוב אחר בסיסים צבאיים בישראל ובמפרץ הפרסי כמו גם אחר בסיסים צבאיים של האמריקנים באזור. זהו שיפור משמעותי ביכולות של האיראנים אם כי עדיין מדובר ביכולות פחותות מאלו של ארה"ב או ישראל. 

מדובר בשיגור שאמור לקרות כבר בחודשים הקרובים, ועל פי העיתון הרוסים שמכרו לאיראנים את השימוש בלוויין הגיעו כבר בשנה שעברה לאיראן כדי להכשיר את צוותי הקרקע שיתפעלו את הלוויין. האיראנים כבר ניסו בעבר לשגר לוויינים באופן עצמאי אך נכשלו בכך זו הסיבה ככל הנראה לרכישת הלויין מהרוסים.

על פי הגורמים שדיווחו לעיתון, ההסכם בין רוסיה לאיראן קובע כי הרוסים ישגרו את הלוויין משטחם ואילו האיראנים יוכלו לכוון אותו לכל נקודה שיבחרו ואף לחלוק את המידע עם ארגון הטרור חיזבאללה או עם המורדים החות'ים בתימן.

עיתוי הפרסום אינו תמים במיוחד, נשיא ארה"ב ג'ו ביידן שוהה בדיוק באירופה, בנסיעת העבודה הראשונה שלו מאז שנכנס לבית הלבן כנשיא. ביידן צפוי להיפגש עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ביום שלישי הקרוב בז'נבה. הפגישה תתקיים על רקע מתיחות גדולה בין הקרמלין לממשל ביידן.