אאא

שר הביטחון בני גנץ העביר שנה בממשלה עם ראש הממשלה היוצא בנימין נתניהו, שעיקרה עסק בנגיף הקורונה. דיוני ועדת השרים לענייני קורונה, שהיו אמורים להיות חסויים, פורסמו ברשתות התקשורת, אך לא עם כל המידע.

כבר בימיו כראש ממשלה חליפי דרש גנץ את פרסום כלל הדיונים, אך ראש הממשלה דאז נתניהו דחה את דרישותיו.

כאמור היום (רביעי) פנה שר הביטחון בני גנץ לראש הממשלה הטרי נפתלי בנט בבקשה שיאשר את הסרת החיסיון מדיוני קבינט הקורונה, ויקדם מייד את חשיפת הפרוטוקולים.

גנץ כתב לבנט: "הריני פונה אליך בבקשה לפעול לפרסום תמלילי ישיבות הממשלה בנושא התפרצות נגיף הקורונה ותמלילי דיוני ועדת השרים להתמודדות עם התפשטות נגיף הקורונה לציבור, על דרך של תיקון עבודת הממשלה, או בכל דרך אפשרית אחרת".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

"לאורך שנת המאבק בהתפשטות הקורונה נשחק אמון הציבור בהחלטות הממשלה בעניין ההתמודדות עם נגיף הקורונה והגבלות התנועה, וככל שההגבלות הוארכו, נפגע האמון הציבורי, כמו גם שיתוף הפעולה בשמירה על ההנחיות והקפדת הציבור על המלצות משרד הבריאות. יתרה מכך, באותה העת נחשפו לציבור פרסומים חלקיים ביותר שהתפרסמו בערוצי התקשורת השונים במסגרת הדלפות של מקטעים קצרים מתוך דיוני הממשלה ודיוני ועדת השרים להתמודדות עם התפשטות נגיף הקורונה. פרסומים אלו השפיעו גם הם על אמון הציבור באופן עבודת הממשלה ואף הובילו לעתירת ארגונים ואזרחים רבים לבית המשפט העליון בנושא", גלל גנץ.

"אני סבור כי מרגע שבחרו חברי הממשלה לפרסם מקטעים אלו 'כלשונם', יש לאפשר לציבור להיחשף לדיון במלואו", טען שר הביטחון, בעקיצה על פרסום התמלילים.

 נתניהו לפני חצי שנה, מסביר על החלטות קבינט הקורונה (צילום: לע"מ)

גנץ טען במכתבו כי אילו אכן מדובר בממשלת שינוי, זו החלטה חשובה עבור הציבור: "אמון הציבור הינו אבן היסוד בהתמודדות עם נגיף הקורונה וברי לכל כי שקיפות שלטונית הינה הדרך הטובה ביותר להתמודדות עם פגיעה בו. יתרה מכך, הממשלה ה-36 אותה הקמנו ממש לאחרונה הוקמה בין היתר על מנת לשפר את אמון הציבור בעבודת הממשלה ונבחריה ועל כן אני סבור שהחלטה מעין זו תהא חשובה משמעותית ותסייע לנו להשיב את אמון הציבור לנבחריה, ויפה שעה אחת קודם".