אאא

ביום ראשון הקרוב צפויה ממשלת ישראל, בראשות נפתלי בנט, לאשר את הקמת ועדת חקירה ממלכתית לאסון מירון בו נהרגו 45 חוגגים בשמחת ל"ג בעומר. 

לאחר אישור הממשלה, נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות, תכריז מי השופט בדימוס שיעמוד בראשות הוועדה. על פי הדיווח ב'כאן', המועמד המוביל לתפקיד הוא שופט בית המשפט העליון בדימוס, השופט אליקים רובינשטיין. 

כזכור, שר הביטחון, בני גנץ, שלח בתחילת השבוע למזכירות הממשלה את הצעת ההחלטה להקמת ועדת חקירה ממלכתית לאסון במירון, בכדי להעבירה להתייחסות שרי הממשלה החדשים.

במכתב למזכירות הממשלה, כתב השר גנץ: "מוטלת עלינו החובה לחקור ולבדוק כל היבט אפשרי שהיה בו להביא לאסון הכבד, ולבחון את פעולתם של כל הגורמים המעורבים בפרשה, בכדי להפיק לקחים, ולמנוע הישנות אסונות דומים".

 השופטת דליה דורנר על ועדת החקירה

"ברור כבר עתה", הוסיף גנץ: "שריבוי המערכות המעורבות בטיפול באירועים ציבוריים רבי משתתפים דורש בחינה מעמיקה, של גורם מקצועי, עצמאי, ובלתי תלוי. הוועדה תחקור את השתלשלות האירועים, ותקבע ממצאים ומסקנות לגבי הגורמים, הליקויים, הכשלים או המחדלים הנוגעים להיערכות לאירוע וניהולו, אשר הובילו לתוצאות האסון הכבד".

בהצעת המחליטים נכתב: "הוועדה תחקור השתלשלות האירוע ותקבע ממצאים ומסקנות בכל הנוגע למכלול ההיבטים של האירוע, ובכלל זה תתייחס גם לעניינים הבאים: מעגלי קבלת ההחלטות שהובילו לאישור האירוע וקביעת המתווה שאושר ותנאיו; מכלול השאלות המקצועיות והמשפטיות הנוגעות לבטיחות אירועי פולחן דתיים ומקומות המשמשים את הציבור לעריכתם, לרבות ובמיוחד מקומות המשמשים לקיום אירועים רבי משתתפים, וכן לניהול אירועים כאמור, לרבות הגדרת בעלי תפקידים ותחומי אחריותם; הכלים העומדים בפני רשויות המדינה וגורמים נוספים לאפשר הפעלה יעילה ותקינה של המתחם".

בהצעת המחליטים נחשף  העלות לוועדת חקירה ממלכתית: "העלות המוערכת לניהול ותפעול הוועדה מוערכת בכחמישה מיליון ש״ח בשנה