אאא

אריה שיף, שירה למוות בערבי בשם מוחמד אלאטרש שפרץ למכוניתו ליד ביתו בערד לפני חודשים אחדים, הורשע היום בידי בית המשפט המחוזי בבאר שבע בעבירה של המתה בקלות דעת. שיף הודה במעשים המיוחסים לו, וההרשעה הינה במסגרת הסכם טיעון. יחד עם זאת, במסגרת הסדר הטיעון לא הוחלט על מה יהיה העונש. ההערכות הן כי יגזרו עליו עבודות שירות בלבד.

המקרה, עליו הורשע שיף, אירע בחצות הליל שבין 28.11.2020 ליום 29.11.2020. באותו לילה הגיעו 3 אנשים ברכבם לקרבת ביתו של שיף בערד על מנת לפרוץ ולגנוב את רכבו.

בין הפורצים היה גם מחמד אלאטראש, שהיה רעול פנים. הלה שבר את חלון הנהג של הרכב באמצעות מפתח צינורות ופרץ לרכב על מנת לגנבו. פורץ נוסף הצטרף ועמד לצדו של אלאטראש מחוץ לרכב.

מכתב האישום עולה, כי הנאשם, אריה שיף, מתנדב בעברו במשטרת ישראל במשך שנים רבות, החזיק אקדח ברישיון בקוטר 9 מ"מ חצי אוטומטי מסוג טאורוס. בליל האירוע, בסמוך לחצות, שהו הנאשם ואשתו בקרוואן אשר חנה מאחורי הרכב, אך היה מנותק ממנו.

מספר שניות לאחר הגעתם של הפורצים למקום, בשל הרעש שהקימו הפורצים, העירה אשתו של הנאשם את הנאשם משנתו, הנאשם הציץ מחלון הקרוואן, שמע את רעשי הפריצה לרכב וראה את רכבם של הפורצים עומד בסמוך לרכב.

בשלב זה, שיף נטל את הנשק, אשר היה באותה העת מתחת לכרית במיטתו, יצא מהקרוואן, צעד על המדרכה כ-7 מטרים, והתקרב אל הרכב תוך כדי שהוא צועק מספר פעמים "עצור". הנאשם הגיע בסמוך לדלת הנוסע הקדמית, הסתכל לתוך הרכב, כאשר אור תקרת הרכב דולק, וראה כי בתוך הרכב יושב הפורץ בכיסא הנהג. בין הרכב ובין רכב הפורצים עמד פורץ נוסף.

הנאשם צעד 2 צעדים לאחור, כשהוא במרחק של כ-3 מטרים מהמנוח, הניף את נשקו תוך כדי דריכה והכנסת כדור לבית הבליעה ופתח את נצרת האקדח. במקביל, סגר הפורץ את דלת הנהג והרכב התחיל בדרדור קדימה בכביש מבלי שהוא מונע. בשלב זה צעד הנאשם צעד לפנים, הרים את ידו הימנית אשר אחזה בנשק וירה כדור אחד לעבר הרכב לאזור בו ישב הגנב. 

 רגעי הדרמה בערד ((צילום: מצלמת אבטחה))

הקליע חדר דרך חלקה העליון של שמשת חלון הדלת הקדמית ימנית של הרכב, ופגע בצדו הימני של מצחו של אלאטראש, ונותר בתוך ראשו.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

לאחר מכן, הפורץ השני נכנס לרכב הפורצים שהתחיל בנסיעה, ואילו שיף ירד לכביש מן המדרכה, כיוון את אקדחו אל עבר רכב הפורצים הבורח וירה כדור נוסף לעברו.

הנאשם התקשר למוקד החירום של המשטרה, דיווח על האירוע וביקש סיוע משטרתי ורפואי, מכיוון שהעריך כי פגע בגנב. הנאשם המתין במקום עד להגעתם של גורמי הסיוע ושיתף פעולה עם גורמי ההצלה והמשטרה.

בכתב האישום צוין, כי הנאשם "גרם בקלות דעת למותו של המנוח בכך שירה לעבר הרכב לאזור בו ישב המנוח כשהוא נוטל סיכון בלתי סביר לאפשרות גרימת התוצאה תוך תקווה למנעה".

במהלך השימוע בעניינו עלה בא כוחו של שיף טענות לזיכוי, לרבות טענת הגנה עצמית. אולם הללו נדחו בדחי הפרקליטות. היום, כאמור, הורשע שיף במסגרת הסכם טיעון.