אאא

בימים האחרונים קיים צה"ל תרגיל בינלאומי בישראל, ראשון מסוגו, של מערך כלי הטיס המאוישים מרחוק, בו השתתפו שש מדינות - ישראל, ארה"ב, איטליה, צרפת, גרמניה ובריטניה. במהלך התרגיל הוטס מטוס ה"זיק" (הרמס 450) במגוון מתארי משימה.

מטרת התרגיל, לדברי צה"ל, הוא "למצב את חיל האוויר כמוביל מקצועי עולמי להפעלת כטמ"ם", וכן ל"למידה משותפת וחיזוק שיתוף הפעולה בין חילות האוויר".

השבוע הראשון של התרגיל התמקד באימון בסיסי הכולל הטסה, הכרות מערכות המשימה, תפעול קרון המשימה ויסודות מבצעיים. השבוע השני התמקד באימון מתקדם ובמתארי טיסה מורכבים הכוללים גם שת"פ עם כלל מערכי החיל.

 (צילום: דובר צה''ל)
(צילום: דובר צה"ל)
הגדלה

בצה"ל אומרים כי מדינת ישראל הינה מעצמה בתחום המטוסים המאוישים מרחוק, ושמשימות בכלים אלו מתרבות כל הזמן, והן בעלות אופי מורכב. מערך הכטמ"ם בין היתר מתעסק באיסוף מודיעין בזמן אמת תוך שימוש בסנסורים שונים, סיוע לכוחות קרקעיים, ליווי והכוונת תקיפות וסגירת מעגלים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

מערך הכטמ"ם אף לקח חלק משמעותי ובלתי נפרד במבצע "שומר החומות". במהלך המבצע בוצעו כ-643 גיחות של מטוסים מאוישים מרחוק למשימות שונות (סך הכול - 132,6 שעות טיסה).

מפקד בסיס פלמחים, תא”ל יואב עמירם, אמר כי התרגיל שבוצע השבוע הוא ראשון מסוגו בעולם. "זו הפעם הראשונה שאנחנו נפגשים, מפעילי כטמ”מ מכל העולם ומבצעים יחד משימות", אמר עמירם.

"משימות מורכבות של סיוע לכוחות, איתור אויב וסיכולו, ערכות אוויריות משותפות של כלים מאוישים ומאוישים מרחוק". לדבריו, מגמת התפתחות עולם הכטמ”ם רק הולכת להאיץ.

צפו בתיעוד.