אאא

פרופסור איתמר גרוטו, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות לשעבר, התארח לריאיון באולפן 'כיכר השבת' והתייחס להתפרצות המחודשת של נגיף הקורונה בישראל, יעילות החיסון, שאלת החיסון השלישי, הפריצה בנתב"ג, הטיסות לאומן, אי ההדבקה בציבור החרדי והאם הנגיף הונדס במעבדה בסין. צפו בריאיון המלא.

קטע מהריאיון

האם דין אומן כדין טורקיה? האם דין אומן כדין יוון? האם צריך לעשות מתווה מיוחד לאומן כי מדובר בציבור החרדי שאגב עם כמעט אפס אחוז תחלואה?

"יש דברים שאני חושב שהמדינה צריכה להתייחס אליהם בצורה מעט נפרדת, אירוע כמו אומן או לחלופין עוד שנה המכבייה - צריכים למצוא להם מתווים מיוחדים.

פרופסור איתמר גרוטו בריאיון לישי כהן
פרופסור איתמר גרוטו בריאיון לישי כהן
הגדלה

"בטיסה לאומן יש סיכונים קצת שונים מאשר במקומות אחרים, מצד שני יש לזה חשיבות לכן צריך לעשות להם מתווה מיוחד".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

יש לך הסבר איך בציבור החרדי עומד אחוז ההדבקה על פחות משלוש אחוז מהתחלואה בישראל אחרי תקופה ארוכה שלצערנו הובלנו בתחלואה?

"מכיוון שאנחנו יודעים שבציבור החרדי הייתה תחלואה יותר גבוהה כנראה שגם רמת החסינות גבוהה יותר, ועל זה נוסיף את החיסונים שסך הכל היו אחוזי מתחסנים גבוהים - יותר מבהרבה מקומות אחרים - השילוב של זה מגן לדעתי על האוכלוסייה החרדית".

היום אתה יכול לומר שהציבור החרדי נמצא בסוג של "חיסון עדר"?

"חיסון עדר זו הגדרה שמשתנה במחלה הזאת, יש מחלות שלחיסון עדר צריך 94 אחוז ויש כאלה שצריכים 85 אחוז, זה מאוד תלוי ולכן אנחנו לא יכולים לדבר חוץ מלהגיד כרגע באופן כללי שנראה שהאוכלוסייה החרדית מוגנת יותר טוב".