אאא

הצעד שישנה מציאות? ברקע מקרי הרצח הרבים בחברה הערבית בשנים האחרונות, וביתר שאת בשבועות האחרונים, והאלימות הרבה המשתוללת במגזר, ולאחר פרעות תושבי לוד, רמלה ועכו בזמן מבצע "שומר החומות" שכונו "פרעות תשפ"א", משטרת ישראל נכנסת לעובי הקורה במלחמה בהיקף הפשיעה בחברה הערבית, בה הנשק הלא חוקי נמצא בכמויות גבוהות.

הערב (שלישי) החלה לפעול יחידת מסתערבים חדשה, שתהיה הראשונה שתפעל לא נגד טרור, וייעודה המרכזי יהיה פעילות מסווית נגד כנופיות הפשע ברחבי הארץ, טיפול בהפרות סדר עם יכולות מתקדמות ולחימה בטרור. על הקמת היחידה החדשה, שתיקרא "סיני", החליטו מפכ"ל המשטרה, רנ"צ יעקב שבתאי, ומפקד משמר הגבול, ניצב אמיר כהן, כבר לפני חצי שנה, עוד לפני מבצע "שומר החומות".

אילוסטרציה (צילום: דוברות המשטרה)
אילוסטרציה (צילום: דוברות המשטרה)

החטיבה הטקטית תכלול מספר של פלגות ובהן יכולות מיוחדות כמו תצפיות טקטיות מתקדמות, אופנועים וכלים מוטוריים, כלבנים, יכולות לחימה מתקדמות ועוד. הכשרת הלוחמים החלה כבר לפני מספר שבועות, והיא התחלקה לשני חלקים מרכזיים:

החלק הראשון היה קורס מסתערבים בסיסי של משמר הגבול והחלק השני הוא ההכשרה הייעודית של יחידת המסתערבים "סיני". לדברי המשטרה, זו הכשרה מורכבת שמתאימה את הלוחמים ונותנת להם כלים ייחודיים להתמודדות עם האתגרים הגדולים שאיתם הם יתמודדו בשטח. בין הנושאים שניתן לרשום על ההכשרה הם יכולות הסוואה והטמעה בשטח, יכולות לחימה מתקדמות, לחימה באמצעות אמצעים מתקדמים שונים ועוד.

מסתערבים; אילוסטרציה (צילום: דוברות המשטרה)
מסתערבים; אילוסטרציה (צילום: דוברות המשטרה)

מפכ"ל המשטרה שבתאי אמר בנאומו: "במשמר הגבול יש שלוש יחידות מסתערבים מהטובות בעולם כאשר לכל אחת מהן מורשת של פעילות ביטחונית מפוארת העולה על כל דימיון והיום משפחת הימ"ס מתרחבת ומתווספת לה האחות הרביעית, פלגת 'סיני' בחטיבה הטקטית. אחרי הקמת שלוש יחידות שתכליתן לחימה בארגוני הטרור ולאחר 27 שנים מאז שהוקמה האחרונה, אנחנו מגדירים את המאבק בפשיעה בחברה הערבית, הרציחות, אירועי הירי וגביית דמי החסות כטרור מבית שמאיים על אזרחי ישראל הערבים והיהודים כאחד ולכן אנחנו מקימים היום לראשונה יחידה שכל תכליתה פעילות משטרתית התקפית למיגור הפשיעה. זו משימה בעלת חשיבות לאומית".

צפו בתיעוד מהטקס: