אאא

ועדת החוקה של הכנסת דנה הבוקר (ראשון) בעומסים הכבדים והחריגים במתחמי בדיקות הקורונה כאשר אלפים חיכו שעות ארוכות לבדיקות, וכן בהיערכות מערך הבדיקות ליום הכיפורים וחג הסוכות.

פרויקטור הקורונה פרופ' סלמאן זרקא הודיע כי בדיקות האנטיגן שייערכו בערב כיפור לא יוגבלו ל-24 שעות אלא יהיו תקפות ל-36 שעות, עד ליציאת הצום כדי לאפשר את התפילות כסדרן.

 פרופ' סלמן זרקא בוועדה (צילום: דוברות הכנסת)

"ערב יום כיפור", אמר פרופ' זרקא, "בדיקת האנטיגן תהיה תקפה עד ליציאת הצום, עד ליציאת יום כיפור, כך שבכל המקומות - בתי כנסת, תפילות שמחייבות תו ירוק, בדיקת האנטיגן לא תוגבל ל-24 שעות אלא תוכל להיות גם ל-36 שעות. לא ציפינו שמישהו ישבור את הצום בשביל ללכת לעשות בדיקת אנטיגן חוזרת".

פרופ' זרקא התייחס לעומסים בתחנות הבדיקה ואמר כי "העלייה, חלקה מתוך שינוי המדיניות בפתיחת שנה"ל והחג וזה התנקז לבדיקות PCR. התהליך יצר תוספת למערך הבדיקות, חלק מתופעות הלוואי של בדיקות אנטיגן המוניות".

עוד אמר כי "יותר זול לעשות PCR מאשר אנטיגן ויש לעסוק בהסברה והכוונה לאנטיגן לצורך תו ירוק. כמו כן יש בלבול בנושא ב-PCR של ילדים הנוסעים לבתי מלון ועד מחר נקבל החלטה האם אנטיגן יוכל להספיק לבתי מלון במקום PCR".

הוא הוסיף כי "כרגע יש תכנית פריסת מתחמי הבדיקות עד סוכות מבחינת מתחמים ושעות פעילות. היה עומס חריג ואנחנו לא צופים כרגע עומס נוסף, אך נוכל לתת מענה. אנחנו מעלים את כמות הצוותים, עוסקים בהסברה להכוונה לאנטיגן ונערכים לימים הקרובים גם בזמינות פקע"ר וקופות החולים".

לדבריו, "היו תחנות שבהן נצפו תורים ארוכים וכאלו שלא. אנחנו שוקלים זימון תור גם למתחמי הדרייב אין של פקע"ר, דבר שיאפשר ניהול טוב יותר של המערך, כך שנוכל לנייד צוותים בהתאם לצורך ולהקל על הציבור במקום להביאו לתור של 4 שעות.

"אנחנו לא חושבים שאפשר לוותר לגמרי על בדיקות ולבדוק רק בסוף תקופת בידוד. הבידוד אינו אוטומטי. נבחן את ההצעה לבדיקת אנטיגן בכניסה לבידוד ו-PCR ביציאה".