אאא

 בניגוד למה שמקובל לחשוב, מיגרנה אינה רק "כאב ראש", אלא מחלה נוירולוגית שמובילה לעיתים לסבל רב והפרעה בתפקוד. לא לחינם הגדיר ארגון הבריאות העולמי את המחלה כסיבה העיקרית לנכות אצל צעירים עד גיל 50.

המיגרנה שכיחה יותר אצל נשים, אך קיימת בשיעורים משמעותיים גם בקרב גברים. לדברי ד"ר שלומית יוסט-כץ: "כפי הידוע לנו כ-25-30 אחוזים מהנשים סובלות ממיגרנה, לעומת 8-10 אחוזים מהגברים, עוצמת ותדירות המיגרנה משתנה בין החולים, אך למה באמת אנשים צריכים לסבול? לרפואה כיום יש מענה מוצלח לסובלים ממיגרנה. חבל להזניח  ולסבול".

לדברי ד"ר יוסט-כץ, נוירולוגית בכירה במרכז הרפואי רבין ומנהלת היחידה לנוירו-אונקולוגיה במרכז דוידוף לסרטן: "כל מי שיש לו כאב ראש צריך מיד לבוא לרופא? "לא. אבל מי שמרגיש כאב ראש חריג בתדירות ו/או בעוצמות – מומלץ לו לפנות לרופא נוירולוג על מנת לאבחן את סיבת הכאב ולשלול מצבים מסוכנים".

אלו סוגי הטיפולים שיש היום לטיפול במיגרנה: "באופן כללי הטיפול מתחלק ל-2 סוגים: טיפול נקודתי בכאב וטיפול מניעתי. טיפול נקודתי מתמודד עם הכאב בזמן אמת. אדם סובל מהתקף מיגרנה ומתאימים לו תרופות שישככו את הכאב ויעזרו לו בעצם להתגבר על ההתקף. טיפול מניעתי הוא טיפול קבוע שמונע את ההתקפים מראש".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"מעבר לכך, ישנן טכנולוגיות חדשות שיכולות להוות מענה ראוי לסובלים ממיגרנות החוששים מתופעות לוואי של טיפולים תרופתיים או עם מחלות רקע שלא מאפשרות שימוש בתרופות. דוגמה לכך הן טכנולוגיות  הפועלות בשיטת מיסוך כאב".

עוד מוסיפה הדוקטור: "דחיה של הפניה לרופא ושל הטיפול משמעותה סבל מיותר שיכול היה להימנע. כמו כן דחיה של הטיפול יכולה לגרום לשימוש יתר במשככי כאב ואף למעבר ממיגרנה אפיזודית למיגרנה כרונית (דהינו התקפים יותר מ-15 יום בחודש)".

האם לכל אחד יש סיכוי לסבול ממיגרנה או שזה תלוי גנטיקה? "אין ספק שלגנטיקה יש משקל בהופעת מיגרנות, אבל לא רק לה היות ומדובר גם במחלה סביבתית. לכן ההמלצה שלי היא לכל מי שנתקף בכאבי ראש חזקים שחוזרים ונשנים לגשת לאבחון, ובמידה ויתברר שהוא אכן סובל ממיגרנה– להתחיל בטיפול מתאים שיסייע לו להתמודד עם המיגרנה בצורה מיטבית".