אאא

מדינת ישראל תהיה הראשונה בעולם שעורכת 'תרגיל לאומי' לבחינת אפשרות להתפרצות מחודשת של נגיף הקורונה בשטחה, מה שאם יהיה חלילה, יהיה הגל החמישי.

התרגיל, שיתקיים מחר (חמישי), ייערך במתכונת של "משחק מלחמה" וקיבל את השם "תרגיל אומגה". הוא ינוהל ע"י הממונה על ההתגוננות במשרד הביטחון תא"ל במילואים משה אדרי, ייערך במרכז הניהול הלאומי (מנ"ל) בירושלים, המיועד לניהול משברים ברמה הארצית, וישתתפו בו מנכ"לי משרדי הממשלה ונציגי הגופים המקצועיים, ממונה הקורונה, ראש שירותי בריאות הציבור, יו"ר ועדת החוקה, נציגי המטה לביטחון לאומי (מל"ל) ונציגי צה"ל, פיקוד העורף ועוד.

התרגיל יתבצע במתכונת של "משחק מלחמה" כסימולציה בין-אירגונית בדרגים בכירים לצורך תרגול ההתמודדות הלאומית עם זן חדש - זן "אומגה" - שטרם התגלה במדינת ישראל.

על מנת לדמות מצב אמת, התרגיל ייערך בשלושה מושבים שידמו מעבר בין התרחישים השונים. בתוך כך, יתקיימו הערכות מצב משרדיות ובין-משרדיות, במסגרתן ייסקרו הנתונים ויוצגו המלצות לפעולה, ובתומן תתקיים הערכת מצב מתכללת, במהלכה יסכם ראש הממשלה נפתלי בנט וינחה את כלל הגופים להמשך הפעילות.

התרגיל יעסוק במספר היבטים, וייבחנו המנגנונים המקצועיים השונים תחת מצבי קיצון לאורך שלבים שונים: בנושאים מדיניים, היבטים בריאותיים, משפטיים וכלכליים, מערכת החינוך ונתב"ג.

ראש הממשלה, נפתלי בנט, מסר לקראת התרגיל: "מדינת ישראל במצב מצוין, ניצחנו את הגל הרביעי ואנחנו במגמת יציאה מזן הדלתא. אבל, במקביל, אנחנו תמיד צופים פני עתיד ונערכים להמשך המערכה. אנחנו לא 'מקפלים ציוד' ולא סוגרים את מערכי הניהול ואת סדר הכוחות נגד הנגיף, אלא להיפך - ממשיכים לתרגל ולאתגר את עצמנו. בעוד שבעולם מצב הקורונה הולך ומידרדר, ישראל בטוחה ומוגנת. כדי לשמור על כך, ועל המשך שגרת החיים הרציפה, עלינו להשאיר את האצבע על הדופק ולהיערך לכל תרחיש".