אאא

"ד"ש מאלי קיי, לא שכחתי שאני צריך להזמין אותך לחתונה שלי. בשורות טובות".

כך, במילים הללו, בכתב ידו, אותם העלה על פתקית קטנה, רשם הקדוש אליהו (אלי) דוד קיי הי"ד, שנרצח בתחילת השבוע סמוך לכותל המערבי בפיגוע הירי המחריד, את המסר למורו ורבו, הגאון החסיד הרב שניאור זלמן ירוסלבסקי שליט"א, רבה של קהילת חב"ד באלעד ומרבני הישיבה הגדולה, 'תומכי תמימים' בקריית גת, שם למד בעבר הנרצח.

זה קרה ביום ראשון, שבועיים בדיוק לפני שנרצח באכזריות על ידי מחבל נתעב, בדרכו לתפילת שחרית בכותל המערבי, שריד בית מקדשנו.

"אחד מתלמידי ישיבתנו, 'תמים' מדרום אמריקה", סיפר הרב ירוסלבסקי, בשיחה עם השבועון 'כפר חב"ד', שמתפרסם מחר, "פגש את הת' אליהו הי"ד בכותל המערבי - בו עבד בהסברה במסגרת ה'קרן למורשת הכותל'.

"התלמיד שלנו חיפש איש צוות מהכותל ופגש את אליהו בדוכן ההסברה. הם החליפו כמה מילים ביניהם, ואז התברר לתלמיד ה'תמים', שהמדריך - בוגר הישיבה שלנו. אליהו ניצל את המפגש ביניהם בכדי להעביר מסר אליי, באמצעות פתק בכתב ידו, היות והיינו מאוד קרובים במשך השנים, ובפרט בתקופת לימודיו בישיבתנו הק'.

הפתק ששיגר קיי לפני שבועיים, לרבו מהישיבה (באדיבות המצלם)
הפתק ששיגר קיי לפני שבועיים, לרבו מהישיבה (באדיבות המצלם)
הגדלה

"הייתה זו דרישת שלום חמה מאוד עבורי, שכן במשך לימודיו בישיבה נהג לשוחח עמי בנושאים שונים, הן בלימוד והן כשביקש הדרכה בעניינים כאלה ואחרים. הקשר בינינו היה קרוב, וברגע שפגש תלמיד מהישיבה, שמח להעביר דרכו את הפתק אליי".

הרב ירוסלבסקי סיפר, כי מיד כששמע שתלמידו נרצח, חיפש את הפתק, אותו הניח באחד המדפים בבית. "התבוננתי במילים שכתב שוב ושוב, כמה שהם היו לכאורה פשוטות, היה בהם מסר מיוחד כל כך: הוא הרגיש צורך לכתוב לי בפתק שהוא לא שוכח להזמין אותי לחתונה שלו שהייתה אמורה להתקיים רק בעוד כמה חודשים. מה שלקחתי מהפתק הזה, בבחינת ו'החי ייתן אל ליבו', זה להמשיך ולהשקיע בכל תלמיד ותלמיד - הרבה מעבר למפגש בשיעור או בזאל.

"הת' אליהו הי"ד היה דוגמא לכך, גם במהלך שהותו בין כותלי הישיבה, תמיד קיבל יחס אישי ומיוחד, וגם אחרי שיצא מהישיבה, עדיין נפגשנו ושוחחנו מעת לעת, והוא תמיד הרגיש בנוח לפנות ולשאול בכל עניין שרק חפץ. תשומת הלב האישית הזו, צריכה לעמוד אצלנו, אנשי החינוך, בנוגע לכל תלמיד ותלמיד, בלי שום קשר למעמדו ומצבו בלימוד. כל תלמיד ותלמיד הוא יהלום וכך צריך להתייחס אליו".

ביום שני השבוע, נסע הגרש"ז ירוסלבסקי להלווית תלמידו-מקורבו. "במקום לחתונה, נסענו להלווייתו", אומר הרב בכאב, "עלינו לקחת את המקרה הקשה הזה, ולחפש את המסר החינוכי אלינו לחיינו אנו, ובוודאי יהיה זה לעילוי נשמתו".