אאא

לאחר ההתפרעויות של הבדואים בנגב, בעקבות הנטיעות של קק"ל, הבוקר (רביעי) במשטרה ובמג"ב נמצאים בכוננות, לקראת המשך ההתפרעויות.

לפי הדיווח ב'וואלה!', מפקדי הכוחות במרחב נגב הנחו למפות את מוקדי החיכוך האפשריים בהם הבדואים צפויים לעורר מהומות, ולוודא שיש מלאי מספיק של אמצעים לפיזור הפגנות ואמצעי מיגון לשוטרים.

שני שוטרים נפצעו קל אמש במהלך ההתפרעויות של הבדואים בצומת שגב שלום ובמקום גם הוצת רכבו של עיתונאי. באירוע נוסף, רכבת נוסעים בלמה ברגע האחרון, סמוך לצומת גורל, לאחר שהנהג זיהה אבנים על המסילה. בכביש 25, סמוך לנבטים, יידו בדואים אבנים לעבר אוטובוס ורכב פרטי. לרכב נגרם נזק, והכביש נחסם לתנועה לזמן מה.

הנטיעות וההתפרעויות, עוררו מחלוקת עזה בקואליציה, וזאת לאחר שסיעת רע"מ איימה כי תחרים את ההצבעות בכנסת. בקואליציה, בתגובה, ביטלו את הקיזוזים עם האופוזיציה, שתנסה היום להוביל חקיקה פרטית מול מצוקת הקואליציה.

שר החוץ יאיר לפיד היה הראשון שקרא להתקפלות ולעצירת הנטיעות, ולשם כך השתמש כמובן בממשלת נתניהו. "12 שנה של הפקרת הנגב והזנחת הבעיה הבדואית לא יבואו לפיתרון ביום אחד", כתב לפיד, "מדינת ישראל צריכה לטעת עצים על אדמות המדינה, אבל לא חייבים לפגוע בפרנסתם של תושבי האיזור".

עוד כתב לפיד: "כמו שממשלת נתניהו עצרה את הנטיעות ב-2020 אפשר לעצור גם עכשיו להיערכות מחדש. ממשלת השינוי מחוייבת לפתור את בעיית הבדואים ולהביא להסדרה בנגב. פוליטיקאים מכל הצדדים צריכים להרגיע במקום ללבות את האש. אני מגנה את האלימות בשטח ומגבה את פעילות המשטרה להחזרת הסדר הציבורי".

אלא שמיד לאחר מכן, שר התקשורת יועז הנדל, יצא נגד הפסקת הנטיעות, וכתב: "אסור שתהיה סלחנות להתפרעויות בנגב. השקר הגדול שהתחולל פה בעשור האחרון, אובדן המשילות בנגב ובגליל והרפיסות תחת שלטון הליכוד, אינם תירוץ. אנחנו בשלטון ואין לנו אפשרות אחרת מלבד החזרת הריבונות לנגב".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

הבוקר, הבהיר שר הבינוי והשיכון, זאב אלקין, בריאיון לרן בנימיני ב'כאן רשת ב'', כי הנטיעות יימשכו למרות הלחצים הפוליטיים. "הנטיעות הן שגרתיות ועושים אותן שנים", אמר אלקין. הוא הוסיף כי הוא מבין את הלחצים על יו"ר רע"מ מנסור עבאס אך מדובר באדמות מדינה. "נעשה מה שצריך, לא נזוז מהעמדה הזו", אמר אלקין.

ראש האופוזיציה, בנימין נתניהו, כתב גם הוא נגד עצירת הנטיעות: "אף אחד לא יעצור נטיעת עצים בארץ ישראל. אני נותן גיבוי מלא לכוחות הביטחון ודורש מבנט לגנות מייד את ההסתה של רע"מ, שותפתו הבכירה לממשלה".

יו"ר רע"מ, ח"כ מנסור עבאס, הגיב לנתניהו וטען שהסכים לעצור את הנטיעות בנגב: "'אבו יאיר', לא רק שהסכמת להפסקת הנטיעות בנגב, אלא גם הסכמת להכיר בשלושת היישובים בנגב, וגם נענית לבקשתי באחת הישיבות בבלפור לדחות את הפינוי של המשפחות הפלסטיניות מבתיהם בשייח ג'ראח. ח"כ נתניהו, תנשום, תפנים ואולי תתקדם".

ח"כ מיקי זוהר מהליכוד תקף את לפיד וכתב: "לפיד לא בוחל בשום דרך להגיע לכסא ראש הממשלה - גם במחיר של למכור את הנגב למתפרעים הבדואים".