אאא

מבית החולים איכילוב מגיע בשעה זו (שישי) הבשורה המרה והקשה, על לכתו של ברק לופן, בן 35, מגבעת שמואל. לופן הוא הנרצח השלישי, בפיגוע הירי אמש בתל אביב.

לופן, בן 35, נשוי לדנה ואב לשלושה ילדים. גדל והתעצב בקיבוץ גינוסר וכיום תושב גבעת שמואל. הוא נפצע אנושות בפיגוע הרצחני אמש וחרף מאמצי הרופאים, נקבע מותו ביחידה לטיפול נמרץ כללי.

ממשפחתו של ברק נמסר בתגובה על פטירתו: "ברק אהובינו, היה נכד של מייסדי קיבוץ גינוסר. בעל ואב למופת".

עוד הוסיפו בני המשפחה לספוד: "ברק היה ספורטאי בכל רמ"ח אבריו, חבר הסגל האולימפי בתחום הקיאקים ומחנך דור העתיד בתחום. עזב אותנו בטרם עת, המומים, כואבים ואוהבים מאוד".

בתוך כך, מדובר צה"ל נמסר, כי בהערכת מצב מבצעית שהתקיימה הבוקר עם אביב כוכבי ובהשתתפות סגן הרמטכ"ל, סגן ראש השב"כ, ראש אגף המבצעים, מתאם פעולות הממשלה בשטחים, מפקד פיקוד המרכז ומפקדים נוספים, בעקבות פיגוע הירי אמש בתל אביב. בהערכה, נדונו מאמצי ההגנה באזור והוגדרו שלבי המוכנות של צה"ל להמשך. הרמטכ"ל הנחה על ביצוע מידי של מספר צעדים במטרה להמשיך ולחזק את ההגנה במרחב התפר ולהגביר את פעילויות הסיכול במרחב צפון השומרון.

 תיעוד בנושא סיוע צה"ל למשטרת ישראל בעורף (דו"צ)

בפתח דבריו הרמטכ"ל הגדיר את היעדים הבאים: מניעת פיגועים באזור יהודה ושומרון, סיכול מפגעים היוצאים מאזור יהודה ושומרון והמשך הסיוע למשטרת ישראל. הרמטכ"ל הנחה על הצעדים הבאים:

- הרחבת והגברת הפעולות ההתקפיות ביהודה ושומרון.
- מיקוד הפעילות בצפון השומרון, בכפרים שמהם יצאו המפגעים ובאנשים הסובבים אותם.
- המשך התגבור למשטרת ישראל
- תגבור מאמץ ההגנה בתפר באמצעות כוחות מיוחדים, טכנולוגיות ותצפיות.
- בחינת הוספת כוחות מילואים במידת הצורך.

כמו כן, בהמשך לפיגוע הירי בתל אביב אמש, הנחה הרמטכ"ל לתחקר את כלל ההיבטים המודיעיניים והמבצעיים שהובילו לאירוע ולבצע למידה מאופן הסיוע שבוצע על ידי יחידות צה"ל במרדף אמש כנגד המחבל.

מוקדם יותר היום הותר לפרסום, כי תומר מורד ואיתם מגיני הי"ד מכפר סבא הם שני הנרצחים בפיגוע הטרור אמש ברחוב דיזינגוף בתל אביב. השניים היו חברי ילדות.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

כזכור, המחבל יצא מסמטה סמוכה לרחוב דיזנגוף ופתח באש לעבר היושבים במסעדת 'האליקה' ורצח את מורד ומגיני. לאחר מספר שניות של ירי חזר לסמטה ממנה יצא, טיפס על גדר ונמלט. בדרכו, ברחוב הירשנברג, הוא נפגש במספר אזרחים ופתח לעברם באש אך בנס הם לא נפגעו. במערכת הביטחון סבורים כי המחבל תכנן היטב את הפיגוע וידע לתפעל את הנשק בו החזיק.

בתום מרדף של כוחות הביטחון, אותר לפנות בוקר (שישי) המחבל. כוח מבצעי מהשב"כ שזיהה אותו קרא לו לעצור, אך הוא פתח בירי והלוחמים חיסלו אותו במקום. לא היו נפגעים בקרב כוחות הביטחון.

המחבל הוא רעד פתחי חאזם, בן 28, תושב מחנה הפליטים ג'נין. מחקירת שב"כ עולה כי מדובר בשב"ח, ללא עבר ביטחוני, ללא מעצרים קודמים וללא שיוך ארגוני. חקירת הפיגוע נמשכת ומתקדת כעת באיתור סייענים למחבל. 

בהתאם להנחיית הדרג המדיני, הוחלט על סגירה של מעבר ג'למה. כוחות צה"ל מתגברים במרחב והמעבר יפתח בהתאם להערכת המצב.

 

תיעוד בנושא סיוע צה"ל למשטרת ישראל בעורף
תיעוד בנושא סיוע צה"ל למשטרת ישראל בעורף (דו"צ)
תיעוד בנושא סיוע צה"ל למשטרת ישראל בעורף
תיעוד בנושא סיוע צה"ל למשטרת ישראל בעורף (דו"צ)
תיעוד בנושא סיוע צה"ל למשטרת ישראל בעורף
תיעוד בנושא סיוע צה"ל למשטרת ישראל בעורף (דו"צ)