אאא

בית המשפט העליון דחה את עתירתה של המחבלת אסראא ג'עבאס לקבל משירות בתי הסוהר מימון לניתוח האף שלה, שנפגע ועוות בעקבות הפיגוע שביצעה לפני כמעט שבע שנים בכביש מעלה אדומים.

כזכור וכפי שדווח ב'כיכר השבת', המחבלת אסראא ג'אבעס, תושבת ג'בל מוכבר במזרח ירושלים, ניסתה לבצע פיגוע תופת בשנת 2015 בכביש מעלה אדומים, כשהציתה בלון גז ברכבה וממנו נפצע שוטר, ונידונה ל-11 שנות מאסר.

בעקבות ניסיון הפיגוע התעוותו פניה של המחבלת. בעבר אישר שב"ס לממן לה שני ניתוחים בכף ידה, ובשבועות האחרונים היא ביקשה מימון לניתוח אפה. משה חן, שוטר משטרת ישראל, שנפצע בפיגוע, יצא נגד האפשרות לממן לה ניתוח. "מה המסקנה? שכל בנאדם שהולך לבצע פיגוע, הולך לכלא עושה תואר ויוצא גם חתיך", צוטט השוטר.

אתמול שלחה לשכת היועץ המשפטי בשב"ס את עמדתה בנוגע לבקשת המחבלת והדגישו כי הטיפול בה נבחן רק על פי השאלה מה נדרש לצורך שמירה על בריאותה ותו לא. הליכים שאין להם ערך תפקודי מובהק - לא מאושרים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

המחבלת בדיון בעניינה, חודשים אחרי הפיגוע (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
המחבלת בדיון בעניינה, חודשים אחרי הפיגוע (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
הגדלה

ג'אבעס הודתה והורשעה במסגרת הסדר טיעון בניסיון לחבלה בכוונה מחמירה, ואף שהפרקליטות דרשה לגזור עליה 14 שנות מאסר, השופט קיבל חלקית את טענת סנגוריה שביקשו להתחשב במצבה המשפחתי, ולכן שלח אותה 'רק' ל-11 שנים בכלא בישראלי

לפני הפיגוע כתבה המחבלת בפייסבוק, דברי הזדהות ואהדה ל"שאהידים" ולמאבק בישראל, ולאחר שגמלה בלבה ההחלטה לבצע פיגוע רצחני ובמהלכו למות כשאהידית, היא כתבה על פתק, בין היתר את הדברים הבאים: "אוי לכם אויבי אלוהים... מותו בכעסכם מותו בכעסכם מותו בכעסכם... מועדכם קרב ואני בשיירת השהידים למען האל".

למחרת יצאה מביתה ביריחו עם רכבו של בעלה, כשברשותה מצית ושני בלוני גז, בכוונה לפוצץ אותם ולהרוג יהודים. כשהשוטר משה חן, עצר את רכבה, לאחר מחלף אדומים לכיוון מחסום א-זעים, וניגש אליה, המחבלת קראה "אללה אכבר", פתחה את ברז בלון הגז והציתה אותו, במטרה לגרום לפיצוץ ולמותו של השוטר. כתוצאה מכך התלקחה אש ברכב, בלון הגז התפוצץ וגרם להדיפתו של השוטר לכיוון מעקה ההפרדה ולכוויות בפניו ובחזהו.