אאא

נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן יבקר בישראל, לראשנה מאז שנבחר לעמוד בראש המעצמה הגדולה בעולם, בעוד כחודש, ב-13 ביולי. כך הודיע היום (שלישי) הבית הלבן.

ביידן צפוי לנחות בשעות הערב של יום רביעי. אחרי טקס קבלת פנים בשדה התעופה הוא ימשיך לארוחת ערב יחד עם ראש הממשלה נפתלי בנט. לפי הדיווח ב'וואלה', במהלך הביקור צפויים בנט וביידן לקיים מפגש וירטואלי עם ראש ממשלת הודו מודי ועם נשיא איחוד האמירויות מוחמד בן זאיד.

בנוסף צפוי ביידן לבקר במהלך שהותו בישראל באתר כיפת ברזל. "הנשיא ביידן יגיע לישראל 50 שנה אחרי ביקורו הראשון כאן כסנאטור צעיר. הקשר שלו עם ישראל נמשך כל חייו והוא הטל עלינו את המשימה לעשות הכל כדי לחזק את ביטחון ישראל ואת ההשתלבות שלה באזור גם באופן מיידי וגם בטווח הארוך", צוטט ב'וואלה' בכיר בממשל האמריקני.

הביקור ימשך כ-40 שעות, ומישראל הנשיא ימריא בטיסה ישירה לסעודיה. מבחינת ירושלים, ביקור בבירת ישראל ולאחר מכן ביקור בבירה הסעודית ריאד יכול להוות פריצת דרך ביחסי ישראל-סעודיה, כאשר לצד הישראלי יש אינטרס גדול להביא לנורמליזציה עם המעצמה הערבית במפרץ, הסמוכה לאיראן.

יש לציין כי ע"פ דיווחים קודמים, בן סלמאן סירב לענות לביידן כשצלצל אליו בנושא, אחרי שחש כי ארה"ב לא קשובה לצורכי סעודיה.

בשבוע שעבר, סירבה מזכירת העיתונות של הבית הלבן, קארין ז'אן-פייר, לומר האם ביידן אכן יגיע לסעודיה, כאשר בכל מקרה מדובר על ביקור שיהיה לאחר נסיעתו הצפויה של ארה"ב לאירופה, שם צפוי להיפגש עם מספר ראשי מדינות.