אאא

מליאת הכנסת אישרה היום (שלישי) בקריאה ראשונה את הצעת החוק של חבר הכנסת משה ארבל וקבוצת חברי כנסת, המבקשת לעקור מתוכן את הרפורמה של השר יועז הנדל. 9 חברי כנסת הצביעו בעד ההצעה, ללא מתנגדים, והיא תועבר להמשך דיון בוועדת הכלכלה.

מוצע לאפשר למנוי לבקש מבעל רישיון למתן שירותי תקשורת להגביל או לחסום את גישתו של המנוי לשירותי תקשורת או לציוד תקשורת כמפורט בסעיף המוצע, וזאת לרבות הגבלה שקבע צד שלישי שהמנוי ציין בבקשתו.

בדברי ההסבר נכתב: "שירותי התקשורת בעת הנוכחית חובקים עולמות תוכן רחבים ביותר הן באמצעות רשת האינטרנט והן באמצעות רשתות הטלפוניה. התקשורת המודרנית מאופיינת בתקשורת אישית, אשר עשויה להיות נסתרת מעין הסביבה ומהשגחתה".

"בעיני רבים בחברה הישראלית, לצד הצורך לעשות שימוש שירותי התקשורת קיימת חובה להגבילם ברמה האישית וכך ביחס לציוד התקשורת שברשותם. הגבלות אלו באות לידי ביטוי בסינון תכנים באינטרנט, בחסימת שיחות טלפון, בהימנעות משירותי תקשורת מסוימים, בהגבלת מכשירי קצה באופן שימנע שימוש באמצעותם בשירותים מסוימים וכיוצא בכך".

עוד נכתב כי "ההסדר המוצע קובע כי מנוי רשאי, במסגרת הסכמה עם בעל רישיון בזק או עם ספק ציוד קצה רט"ן או עם ספק ציוד תקשורת, שתבוא לידי ביטוי בבקשה נפרדת מהסכם ההתקשרות הרגיל, להגביל את תכונות השירות והציוד בהם הוא מקבל רשות שימוש, וכן לקבוע בהסכמה את האופן שבו ההגבלות יוסרו".

"לפי המוצע, הגבלות כאמור יכולות לחול על כל מגוון שירותי התקשורת, לרבות שירותי ויישומי אינטרנט, תכונות ציוד הקצה, אופן השימוש של ציוד הקצה ברשתות התקשורת או בציוד קצה אחר, וכן לכלול חסימת שיחות יוצאות ונכנסות למעט ביחס למספרי חיוג מקוצרים של ארגוני הצלה וספקי שירותים חיוניים ומספרים של המדינה ומוסדותיה".

כפי שדיווחנו הבוקר, יו"ר סיעת יהדות התורה בכנסת, ח"כ מאיר פרוש שהיה נציג המפלגה בדיוני ההסכמות בין הצדדים, עדכן כי הצעת החוק עברה בקריאה טרומית וכעת אישורה בקריאה ראשונה יבטיח את החלת 'דין רציפות' לקדנציה הבאה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

הנדל בתגובה, זועם על הממשלה שהוא חבר בה, ופרסם תגובה חריפה בה כינה את ההחלטה לבטל את הרפורמה שלו, "בושה".

"ההסכמות עם דרעי (שאמור להיות מחוץ לפוליטיקה) על חוק שמונע מהחרדים ניוד מספרים, הן בושה לממשלה שפעלה היטב בכהונתה. ‏בושה לליכוד ולש"ס שפועלים למען המונופול של העסקנים, ונגד הציבור".

הנדל הוסיף כי אישור החוק לא יבטל את הרפורמה. "הסכמות הן לא תירוץ. ‏זו רק קריאה אחת ותהיה לחרדים אפשרות לנייד מספרים בעוד חודש".

עם זאת, החשש של הנדל הוא כי אחרי אישור החוק בקריאה ראשונה בתמיכה משותפת של הקואליציה והאופוזיציה, ערעור לבג"ץ יביא להקפאת הרפורמה עד להחלטה סופית של הכנסת.