כיכר השבת
ישראל במלחמהישראל במלחמה
ניווט בסקרנות

"אמא, למה את בוכה?"- כך נתמודד עם השאלות המביכות

כאשר ילדים מתחילים לשאול שאלות רגישות ומביכות על עולם המבוגרים, הורים ומטפלים מוצאים את עצמם לעיתים קרובות במצב עדין • כך תתמודדו עם השאלות המורכבות (הורות, ילדים). 

טובה אור | כיכר השבת |
ילדים הם יצורים סקרנים באופן טבעי, וטבעם החקרני דוחף אותם לחפש תשובות לשאלות הרבות שעולות במוחם. (צילום: שאטרסטוק)

"אמא", ניגש אליי בני הקטן ושאל: "את עצובה היום?" לפני שהתאוששתי מהשאלה הוא עבר לשאלה הבאה: "אמא, איך נולד תינוק?" לפני שנברתי במוחי בתשובה האלגנטית ביותר הוא כבר היה עסוק בסדרת שאלות נוספות: "איפה נמצאים האנשים שמתים ואם הם בשמים למה אנחנו לא רואים אותם, כמו שאנחנו רואים את הירח והכוכבים ובכלל למה אי אפשר לבקר אותם עם מטוס ולמה כולם בוכים כשאנשים נפטרים, הם נמצאים בגן עדן וזה טוב שם??"

ילדים הם יצורים סקרנים באופן טבעי, וטבעם החקרני דוחף אותם לחפש תשובות לשאלות הרבות שעולות במוחם. זהו חלק מכריע בהתפתחותם והזדמנות עבורם ללמוד על העולם הסובב אותם. עם זאת, כאשר ילדים מתחילים לשאול שאלות על עולם המבוגרים, הכוללים נושאים מורכבים או רגישים, הורים ומטפלים מוצאים את עצמם לעיתים קרובות במצב עדין.

איך מתמודדים עם שאלות אלו בצורה אינפורמטיבית ומתאימה לגיל תוך שמירה על חוסנו של הילד?

צרו סביבה פתוחה ולא שיפוטית

הצעד הראשון בטיפול בשאלות של ילדים על עולם המבוגרים הוא לטפח סביבה פתוחה ולא שיפוטית שבה הם מרגישים בטוחים לשאול כל דבר. ודאו שילדכם יודע שהוא יכול לבוא אליכם עם פניותיו ללא חשש מנזיפה. זה מכין את הקרקע לתקשורת ואמון בריאים.

אמדו את גילם והבנתם

יש לענות על שאלות הילדים באופן המותאם לגילם ותואם את רמת ההבנה שלהם. קחו בחשבון את גילם, ההתפתחות הרגשית והידע הקודם שלהם בעת ניסוח התגובות שלך. התאימו את ההסברים שלכם לרמת ההבנה שלהם, תוך שימוש בשפה פשוטה וברורה.

בקשו מהם להבהיר את השאלה שלהם

לפעמים, שאלות הילדים עשויות להיות מעורפלות או לא מוגדרות היטב. כדי לספק את התשובה הרלוונטית והאינפורמטיבית ביותר, בקשו מהם להבהיר או לנסח מחדש את שאלתם. זה עוזר להבטיח שאתם מתייחסים לרגש או לנושא הספציפי שעומד בראשם.

הציעו תשובות פשוטות, כנות ומתאימות לגיל

כאשר מספקים תשובות לילדים, חיוני לשמור את זה פשוט, כנה ומותאם לגיל. אתם יכולים לפרק נושאים מורכבים לפיסות מידע ניתנות לניהול שהם יכולים להבין. הציעו את האמת ללא פרטים מיותרים או מידע גרפי וציורי שעלול להטריד.

עודדו חשיבה ביקורתית

במקום לספק תשובה פשוטה, עודדו את ילדכם לחשוב בביקורתיות ולהשתתף בדיון. אתם יכולים לשאול אותם שאלות בתמורה כדי לעזור להם לעבד את המידע ולפתח את ההבנה שלהם. גישה זו מטפחת את התפתחותם הקוגניטיבית והרגשית. לדוגמא: אם ילד שואל למה לא רואים את האנשים בשמים?", אתם יכולים לשאול אותו חזרה: "למה לדעתך לא רואים אותם, מה נראה לך?".

השתמשו במשאבים המתאימים לגיל

לפעמים, ייתכן שלא תרגישו מצוידים לענות על שאלה מסוימת בשל המורכבות או הרגישות שלה. במקרים כאלה, אתם יכול לפנות לספרים, תמונות, סרטים תיעודיים או אתרים חינוכיים המתאימים לגיל, שיכולים לספק מידע אמין תוך שמירה על חוסנו של ילדך. שתפו את המשאבים הללו יחד ודונו במה שלמדתם.

הציבו גבולות

שאלות של ילדים על עולם המבוגרים עשויות לכלול נושאים שאינם מתאימים לגילם או לרמת הבשלות שלהם. במקרים כאלה, חיוני להציב גבולות ולהסביר מדוע נושאים מסוימים אינם מתאימים לדיון בגילם הנוכחי. הבטיחו להם שתהיה להם הזדמנות ללמוד על נושאים אלה כשיהיו מבוגרים יותר.

התייחסו לרגשות ותחושות

כאשר ילדים שואלים שאלות על עולם המבוגרים, ייתכן שהם גם מחפשים ביטחון או מנסים להבין את הרגשות שלהם. קחו את הזמן כדי להתייחס לתחושות ולרגשות שלהם, להציע נחמה ותמיכה לפי הצורך.

מודל תקשורת מכבדת

ילדים לומדים הרבה מהתבוננות בהתנהגות של מבוגרים. כאשר דנים בנושאים רגישים או מורכבים, הקפידו ליצור תקשורת מכבדת ואמפטית. זה מהווה דוגמה חיובית לאופן שבו הם צריכים לעסוק בשיחות דומות עם אחרים.

המשיכו את הדיאלוג

סקרנות היא תהליך מתמשך, וילדים ימשיכו לשאול שאלות על עולם המבוגרים ככל שהם גדלים ומתפתחים. עודדו דיאלוג מתמשך ושמרו על קווי תקשורת פתוחים עם ילדכם, תוך הדגמה כי הם תמיד יכולים לפנות אליכם להכוונה והבנה.

זכרו, תפקידכם כהורים או מחנכים אינו רק לספק תשובות אלא גם לטפח את הסקרנות והרווחה הרגשית שלהם!

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

Mame לאישה הדתית