צפו

מי אנחנו, החרדים? הפרק השלישי בסדרה: חייל חרדי

גאה במראהו ובזהותו, חסיד צעיר שפאותיו הארוכות מתבדרות ברוח, אך גם גאה להתהלך במדי צה"ל לגופו, כחייל, ולא חושש להצהיר "אני חייל חרדי" • פרק שלישי מחרדים תש"פ (מיוחד)

'חייל חרדי'

אברומי לינשה, בן ה-24, תושב ירושלים, הוא המשתתף השלישי בפרויקט 'חרדים תש"פ'.

הוא נולד למשפחה ברוכת ילדים, בת 12 נפשות, המתגוררת בעיר אשדוד ומשתייכת לקהל חסידי בעלזא.

מזה מספר שנים שאברומי משרת, בגאווה, בצה"ל, לאחר שקיבל לשם כך את הסכמת רבו. כיום, הוא מגדיר עצמו כ'חייל חרדי'.

עוד על חייו - ודעותיו - בסרטון השני בסדרה של 'חרדים תש"פ' • צפו בווידאו.

על הפרויקט

מי אנחנו, החרדים?

הדיבור השוטף בתקשורת ובציבוריות הישראלית עלינו, החרדים, כה נגוע בדעות קדומות, שקל היה בשנה החולפת להלהיט את האווירה בכמויות בלתי נתפסות של תעמולת שנאה. טובי המסבירנים החרדים שוברים את ראשם בניסיון לפצח את הנוסחה ההולמת, כתשובה לרוע הזה.

מעבר לכך, נדמה כי החשיפה האדירה למסע הכזב האנטי-חרדי שיבשה מעט את התפיסה שלנו את עצמנו. "ונהי בעינינו כחגבים, וכן היינו בעיניהם" (במדבר יג, לג).

חשבנו, ב'כיכר השבת', לצאת מהקופסה, לשבור את תבנית החשיבה הרגילה ולנסות להביא מענה אחר. שונה, נעים, אותנטי. להלן: 'חרדים תש"פ'.

את חייו של החרדי הממוצע החי כיום במדינת ישראל מקיפים לכאורה אין סוף מאבקים, ישנים וחדשים; מענייני דת מובהקים, עבור דרך נקודות השקה רגישות בינו לבין המדינה, ועד קשיי היומיום הייחודיים לו. למה לכאורה? כי יתכן ואם נשאל אותו, יתברר שהוא חי את חייו האישיים וכלל לא מתרשם מהרעש העצום שנסוב אודותיו.

אז עשינו את מה שמתבקש לעשות. שאלנו אותו; 'כיכר השבת' הושיב חרדים מן השורה, ממגוון של סוגים ותתי-מגזרים, ואפשר להם לשפוך את שעל ליבם.

במקום להתפלסף עליהם, תנו לחרדים לספר על עצמם. יותר נכון: את זה אנחנו כבר עשינו, כעת תנו להם את ההקשבה שלכם. להם יש מה לומר, ולנו יש את הזכות לצפות בהם - ולהבין, את עצמנו.

ושימו לב לזה: דלתותיו של אולפן 'כיכר השבת' פתוחות גם בפניכם, הגולשים. מי מכם שמרגיש שיש לו זווית ראיה משלו על הנושאים המדוברים, כאחד שמייצג קבוצה שטרם הופיעה בפרויקט זה, יכול לפנות לכתובת המייל הזו. בהצלחה.

הכתבה הייתה מעניינת?

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה
עכשיו בכותרות