השליטה על עזה

עסקה עם ישראל? חילוקי דעות בצמרת חמאס: הניה מסכים, סינוואר מתנגד

ברקע מגעים להפסקת אש, מחלוקת בצמרת ארגון הטרור חמאס | למרות שהנייה נוטה להסכים, סינוואר יצר קשר אחרי ימים ארוכים של שתיקה במטרה לטרפד את המגעים. הרקע: הקיטוב בציבור הישראלי והלחץ האמריקני

דניאל הרץ | כיכר השבת |
סינוואר והניה (צילום: Rahim Khatib/Flash90)

מחלוקת שוררת בין ראש הלשכה המדינית של ארגון הטרור חמאס, איסמעיל הניה, ובין מנהיג חמאס ברצועת עזה - יחיא סינוואר, שקשריו עם אנשי חמאס בחו"ל אינם רציפים.

לפי הדיווח הערב (חמישי) ב'וול סטריט ג'ורנל', סינוואר מטרפד את המגעים לעסקת חטופים של חמאס מול ישראל, בגלל שלטענתו ידו של חמאס על העליונה וניתן להרוויח מישראל יותר.

סינוואר מתבסס על הקיטוב בישראל ועל חילוקי הדעות סביב ההנהגה והמלחמה, וכן בשל הלחץ הגובר מארצות הברית על הגברת הסיוע לתושבי רצועת עזה באופן מסיבי.

לפי הדיווח ב'וול סטריט ג'ורנל', איסמעיל הנייה נטרה לקבל את הסכם הפסקת האש מול ישראל, למשך כשישה שבועות, אולם סינוואר חולק עליו בכך.

ב'וול סטריט ג'ורנל' ציינו כי הקשר שיצר סינוואר לאחרונה עם גורמים בארגון הטרור בחו"ל קורה אחרי ימים ארוכים של שתיקה. סינוואר מושכנע שיוכל להשיג הפסקת אש מוחלטת.

השיחות שהתפוצצו

מוקדם יותר היום דווח כי שיחות המשא ומתן בין ישראל לחמאס התפוצצו לאחר שחמאס עמד על דרישותיו המוגזמות להן ישראל סירבה. כך דווח היום באתר החדשות 'אל ג'זירה', דיווח אותו הביא הכתב עמיחי שטיין מ'כאן חדשות'.

לפי הדיווח, אנשי חמאס עמדו על דרישותיהם ה"הזויות" - כפי שכינה זאת ראש הממשלה נתניהו, לפיהן ישראל תתחייב להפסקת אש קבועה, נסיגת הצבא מרצועת עזה והחזרת העקורים ללא תנאים.

ההבדלים בין הצדדים היו פחות או יותר זהים למה שהיה עד כה ולכן ישראל גם החליטה שלא לשלוח משלחת לקהיר בתחילת השבוע, לאחר שהתברר כי חמאס אינו עומד בתנאי הסף.

עם זאת דווח בתחילת השבוע כי למרות הסירוב לשלוח משלחת, ישראל נאותה להעביר מסרים דרך המתווכים והורתה לקטארים להמשיך במאמצים שכאמור היום ירדו לטמיון.

גוברת ההערכה כי ישראל תפתח בקרוב במבצע צבאי בעיר רפיח, והיום (חמישי) עלו דיווחים לפיהם ישראל נותנת ארכה של חמישה ימים נוספים מתחילת חודש הרמדאן לתחילת המבצע הצבאי. יצוין כי גורמים ישראלים בכירים הכחישו את הדיווח ואמרו כי התאריך 15.3 שהוזכר בידיעה אינו נכון.

מנגד בערוץ מצרי מדווחים כי משלחת חמאס חזרה להתייעצות אך המשא ומתן טרם הסתיים וכי הוא יתחדש בשבוע הבא. יוזכר כי חודש הרמדאן מתחיל ביום ראשון הקרוב, תאריך אותו קבעה ישראל כיעד לקראת הפלישה הצפויה.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר