תנו לידיים לדבר במקומכם • חלק ב´

נסו לשחזר את תנועות ידיכם בשעת שיחה. האם אתם מרבים לנופף בהם? להטות אותם לצדדים? מאמר שני על שפת הגוף

שפרה כהן | כיכר השבת |
מה אומרות תנועות הגוף של ישי? (פלאש 90)

יהודים מדברים עם הידיים ולא בכדי. תנועות ידיים יוצקות למלל הנאמר תוכן מוחשי. ביכולתן להחליש או לחזק את התקשורת עם הסביבה וליצוק טעמים מגוונים לאותם תכנים אותם אנו מנסים להעביר בדיבורנו.

נסו לשחזר את תנועות ידיכם בשעת שיחה. האם אתם מרבים לנפנף בידיים? להטות אותם לצדדים? האם הידיים נמצאות בצידי הגוף, משולבות לפנים, לאחור, בתוך הכיסים? רוב בני האדם אינם שולטים על תנועות ידיהם ולמעשה אינם זוכרים ואינם מסוגלים לשחזרן. תנועות ידיים הן חלק בלתי נפרד מאישיותנו אך מודעות למסרים שהן מעבירות תוכל לשפר את התקשורת הבין אישית שלנו:

תנועות ידיים רפויות וחלשות מתפרשות כפאסיביות, חולשה ותבוסתנות. הן מעידות לרוב על תחושת אכזבה וכישלון.

לעומתן, תנועות המלוות באגרופים קמוצים ומונפים יוצרות כמובן רושם תוקפני ומתלהם, כך גם אצבעות מתנופפות. ההגנה הטובה ביותר כידוע, היא התקפה ולכן, אם בן שיחכם מגיב בתוקפנות לדברים שאמרתם, נסו לבדוק את מצב ידיכם בעת האמירה. אולי הן שגרמו לו לחוש מותקף ולהשיב מלחמה שערה.

שילוב ידיים היא תנועה מעניינת ולא חד מימדית: היא עשויה להתפרש כהגנה, כסגירות מחד או כמנוחה מפעילות מאידך. יש צורך לצפות באיברים נוספים כדי "לאבחן" את שילוב הידיים.

תנועות חדות משדרות כמובן מסר תקיף וחד משמעי. הן יעילות מאד כאשר זהו הלך הרוח הרצוי בשיחה אך יכולות לגרום למתח ואי שקט למאזין אם מדובר בסגנון שיחה חברי ונעים.

מי שנוהג לנופף ידיו לצדדים לעיתים קרובות מידי נראה כאדם מפוזר ומרושל. גם תיפוף על השולחן או התעסקות בחפצים משדרים לחץ ועצבנות.

כיצד אתם לוחצים ידיים? האם מתקרבים גם עם הגוף או שמושיטים את היד ממרחק? מרחק משדר כמובן - ריחוק וקירבה- אמון, פתיחות ורצון לקרש.

אם אתם לוחצים את כף היד כשגב היד כלפי מעלה אתם רומזים להסכמה להעברת שליטה, לנתינת אמון, כשכף היד צידית יותר- גם מתן האמון מסוייג יותר

לחיצת יד עוטפת, ביד אחת או בשתי ידיים ככפפה משדרת רצון ליצור רושם של אמינות מחד, ומסר של- אני זקוק לך מאידך. מי שלוחץ ידו של האחר תוך הנחת היד השנייה על הכתף משדר רגישות, כנות ויחס. ככלל- מגע בכתף משדר קירבה

מה עושות הידיים שלכם כשאתם עומדים?

אצבעות זקופות מעידות על עמדה נחושה, הנחת יד או ידיים על החזה - כנות ויושר. כשכף יד אחת אוחזת בשנייה הן מקדימה, והן מאחורי הגב משדר הדובר סמכותיות, בטחון, איפוק ושליטה עצמית. לעומתו זה המתעסק עם דברים אחרים- סידור השעון, הכפתור וכד' מנסה לחזק את ביטחונו העצמי.

מי שמניח ידיים על המותניים - קרוב לודאי שמנסה להפגין נוכחות, לעומתו מי שמושיט ידיים פתוחות לצדדים משדר פתיחות וכנות. נסו לפתוח את ידיכם ולומר דבר שקר, תגלו שהדבר קשה הרבה יותר כך מאשר עם ידיים סגורות.

הקפידו לא להתעסק עם העורף בשעת שיחה. זה משדר כעס, לחץ תסכול ומפח רוח. אם תניחו יד על הצוואר תיצרו תחושה של מתח וקושי במסירת המידע.

ומה מומלץ?

תנועות ידיים היוצאות ממרכז הגוף כלפי חוץ משדרות מסר פתוח, חם וחיובי. על התנועות להיות מעודנות ויציבות, לא סגורות מידי ולא משתלחות מידי לצדדים. חשוב שתנועות הידיים תשקפנה את הנאמר ותהיינה מותאמות לתוכן ולמסרים שאנו מעוניינים להעביר.

הכתבה הייתה מעניינת?

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה
עכשיו בכותרות