"נשמה גבוהה ומיוחדת"

טרגדיה בנווה יעקב: הילדה הטהורה מרים ברקוביץ ע"ה 

לאחר מספר שנים בהן הייתה חולה והצליחה לחזק את סביבתה באמונתה הגדולה, הלילה, הלכה לעולמה הילדה הטהורה מרים ברקוביץ' משכונת נווה יעקב בירושלים | מכרי המשפחה מספרים על דמותה המיוחדת (ברוך דיין האמת)

חנני ברייטקופף | כיכר השבת |
ברוך דיין האמת (צילום: Shutterstock)

מבית החולים הדסה עין כרם בירושלים מגיעה הבוקר (שלישי) הבשורה המרה על פטירתה בקיצור ימים ושנים של הילדה הטהורה, מרים ברקוביץ בת הגאון רבי יהונתן, משכונת נווה יעקב בירושלים, והיא בת 11 שנים בלבד. הלוויתה תתקיים הבוקר בשעה אחת מבית הלוויות שמגר בירושלים להר המנוחות.

בשנים האחרונות התמודדה מרים ע"ה, עם מחלה קשה וידעה סבל ומכאוב. הלילה כאמור, היא השיבה את נשמתה ליוצרה והיא זכתה להיפרד מהוריה וממשפחתה כשהיא ערנית וצלולה עד נשמתה האחרונה ממש.

הילדה מרים נולדה לפני 11 שנים בדיוק להוריה הגדולים, אביה, הגאון רבי יהונתן, לאמה מרת נחמה תחי' לבית משפחת לוי המעטירה. אביה, הוא מגדולי תלמידי החכמים בשכונת נווה יעקב ואמה, היא מחנכת דגולה.

מרים ע"ה, היא נכדתו של הגאון רבי יצחק ברקוביץ מרבני מערב בני ברק וראש כולל ברחובות, ונכדתו של הגאון רבי ישעיהו לוי מירושלים, מרבני ועורכי ש"ס שוטנשטיין, ולמעלה בקודש, נינתם של הגאון הגדול רבי מרדכי חברוני זצ"ל מראשי ישיבת חברון, והגאון רבי אברהם משה חברוני זצ"ל.

לאורך כל שנות מחלתה וההתמודדות הארוכה עם המחלה הקשה ניכרו בה סימני גדלות וגם בשארית כוחותיה היתה מודה להוריה ולצוות הרפואי שטיפל בה במסירות, הייתה מקפידה בכל כוחה ושומרת על צניעותה, זאת למרות שנותיה הרכות, היא אינה וויתרה על תפילה או ברכה או כל מצווה אחרת.

בשבוע שעבר לקראת יום הולדתה וכניסתה לשנת המצוות, זכתה להיות שותפה למצוות הפרשת חלה ולהתפלל בערנות ובצלילות הדעת. כשסיפרו לה בימים האחרונים על המלחמה ותוצאותיה, כדי להסיח את דעתה מכאביה שהלכו וגברו, לא נחה דעתה כשדיברו על "כוח צבאי", על נשק מתוחכם ועל תמיכת ארה"ב, ובשארית כוחותיה, כשהיא כבר מתקשה לנשום ונעזרת בחמצן, הביעה מחאה ואמרה בנחרצות "אין שום כוח, זה רק השם".

מאביה שיבל"א, ששהה ליד מיטתה בבית החולים ימים ארוכים היתה מפצירה שימשיך ללמוד ו"היא לא תפריע" כלשונה הרכה, וחדרה במחלקה האונקולוגית בעין כרם היה בחינת "בית מוסר" ממש, כשספרי ראשונים ואחרונים, דפי 'חבורות' ומראי מקומות מונחים סביבה, ואביה שקוד על תלמודו, כששכינה למעלה מראשותיו של חולה.

מכרי המשפחה מספרים ל'כיכר השבת': "מירי הייתה צדיקה וטהורה, משחר ימי ילדותה ניכרו בה סימנים מובהקים של שיעור קומה ומושגי רוממות וגובה שאינם בנמצא. עדינותה וצניעותה, יראת השמים הטהורה שלה ודקדוק המצוות היו שלא כפי גילה, ועין בעין ראו הוריה הגדולים כי נשמה גבוהה מופקדת בידיהם להשלים את שליחותה בעולמו המופלא של הקב"ה, וכבוד השם הסתר דבר. זכו ההורים שיחי' לשמש אכסניה לנשמה גבוהה זו ולהחזיר את הפיקדון זך וטהור ללא רבב".

עוד מספרים המכרים: "כשההורים שלה נשאלו בשבוע האחרון מהיכן שואבים את הכוחות לראות וללוות סבל כזה השיבו בהכנעה גמורה "וכי אנחנו מנהלים את העולם? בלי אמונה אי אפשר לעבור את זה, ואז יש שאלה, אבל כשיודעים שלא אנחנו מנהלים את העולם, אין שאלות", וכך זכו לחיות ולהמשיך את חייהם בעשייה ברוכה, לצד ההתמודדות עם המחלה לאורך כל השנים יחד עם שאר ילדיהם הרכים לאוי"ט".

זכתה הילדה הטהורה להשלים שנותיה כשנותיהם של צדיקים, כשבשבוע שעבר מלאו לה אחת עשרה שנים בדיוק, בהן קידשה שם שמים והוסיפה יראת שמים טהורה לכל מי שהכיר אותה ואת המשפחה הרוממה.

הותירה אחריה את הוריה הדגולים, אחים ואחיות צעירים המבכים את לכתה של נשמה טהורה שהשלימה את תפקידה, ובשנותיה הקצרות זכתה לקדש שם שמים בבחינת שככה לו בעולמו.

ת.נ.צ.ב.ה.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר