פירוק אי.די.בי נדחה, השופט נתן חודשיים למכור את כלל ביטוח

אם לא יצליח דנקנר למכור את חברת הביטוח בזמן שהוקצב, יכונסו אסיפות נושים לאישור מהלך השתלטות על אי.די.בי. השופט איתן אורנשטיין: "הבנתי שהצדדים מפחדים להידבר שמא זה יתפרש כהודאה של החברה שהיא בקשיים". נציגות אי.די.בי פתוח: "מברכים על החלטת בית המשפט, הגופים המוסדיים בישראל הוכיחו היום שהעמידה על זכויות מחזיקי אגרות החוב הוכיחה עצמה"

רחלי בינדמן | כיכר השבת |
נוחי דנקנר בבית המשפט, היום (צילום: פלאש 90)

"התקופה שניתנה למכור את כלל ביטוח היא קצרה ומאתגרת. אני מכבד את החלטת בית המשפט", כך אמר בעל השליטה באי.די.בי, נוחי בנקנר לאחר ששופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, איתן אורנשטיין, דחה היום (א') את בקשת הפירוק של אי.די.בי ונתן לדנקנר, חודשיים למכור מחצית מכלל ביטוח. אם לא יצליח, יכונסו אסיפות נושים לאישור מהלך השתלטות על הקונצרן.

אורנשטיין: "במקום לנהל משא ומתן אתם יושבים במגדלים בעזריאלי ומגישים בקשות במוצאי שבת. הבנתי שהצדדים מפחדים להידבר שמא זה יתפרש כהודאה של החברה שהיא בקשיים", אמר בפתיחת הדיו והורה להפקיד את 800 מיליון השקלים שצריך לשלם לנושים של החברה בנאמנות עד סוף אוגוסט בידי המשקיף עורך דין חגי אולמן שימונה למשקיף גם באי.די.בי אחזקות.

"בסוף השבוע הוגשו כתבי התחייבות מצד דנקנר ואלשטיין. אין בכתבי ההתחייבות לשנות את התמונה. הדברים אינם מתווה שבית המשפט יכול לתת להם משקל הולם. בית המשפט שב וקורא לצדדים להגיע להסכמה רחבה. מצופה כי הצדדים יגלו בגרות ואחריות בשים לב לגורל כספי הציבור, צריך לפעול להסדר מוסכם, להתעלם ממשקעי העבר", אמר השופט.

"יש לקבוע כושר פירעון לאי.די.בי פתוח לא רק בשווי נכסים אלא גם יכולתה לעמוד בהתחייבויתיה עד מחצית 2014. אם לא יובטח תזרים באמצעות מימוש נכסים אי.די.בי לא תוכל לעמוד בהתחייבויותיה. אי.די.בי חייבת לממש מחצית מכלל ביטוח. החלטתי לאפשר לאי.די.בי למצות את מאמציה לממש נכסים ובראשם כלל ביטוח. אני קוצב פרק זמן למכירה עד ה-22.8 כלומר חודשיים", אמר אורנשטיין.

מוקדם יותר היום, מחזיקי האג"ח של אי.די.בי פתוח הגישו תגובה לבית המשפט לבקשה הבהולה שהוגשה במוצאי שבת על ידי החברה - אליה התייחס השופט בדבריו. באי כוחם של המחזיקים, עורך דין אייל רוזובסקי ועורך דין גיא גיסין, קוראים להצעה המשופרת של דנקנר ושותפו הפוטנציאלי אדוארדו אלשטיין תעלול פיננסי שנועד למשוך זמן ולשפר את מצבו של דנקנר עוד יותר.

למעשה, טוענים המחזיקים, המתווה החדש אף מעודד את דנקנר שלא לפעול לגיוס הון או למכור את כלל. זאת משום שלפי המתווה המוצע, גם במקרה של אי מכירת כלל והפעלת הסנקציה המוצעת במתווה תישאר השליטה בידי דנקנר ותתבצע מחיקה של כמיליארד שקל מהחוב, במקביל להעברת חלק מסוים בלבד מהשליטה למחזיקי האג"ח.

המחזיקים טוענים עוד כי ההתחייבות של אלשטיין להפקיד את הסכום שאותו הוא מתחייב להשקיע בתאגיד בנאמנות הינה התחייבות מותנת, שלא ברור מתי תיכנס לתוקף.

עוד מתייחסים המחזיקים לכך שהמתווה המוצע כולל פטור מתביעות לדנקנר, שגם הוא אינו מקובל על המחזיקים. לבסוף טוענים המחזיקים כי המתווה מוכיח שדנקנר עצמו מבין שאידיבי פתוח חדלת פרעון.

מתווה חדש

ביום שישי, יום לאחר הדיון בו הציגו הצדדים בתיק המורכב את טענותיהם בפני השופט, חתם דנקנר על מתווה חדש להסדר עם מחזיקי איגרות החוב של אי.די.בי אחזקות שיוגש לבית המשפט, ומשפר גם את מצבם של מחזיקי איגרות החוב של אי.די.בי פתוח. זאת, על אף שנקבע שאי.די.בי פתוח היא חברה סולבנטית על ידי אמיר ברנע וחגי אולמן. המתווה החדש מבטיח הזרמות כספים חיצוניות של 800 מיליון שקל לאי.די.בי פתוח ו־475 מיליון שקל לאי.די.בי אחזקות.

על פי המתווה החדש, יפקיד אלשטיין את 75 מיליון הדולר שהוא אמור להזרים לאי.די.בי אחזקות בחשבון נאמנות, כהוכחה לרצינותו. בנוסף, נחתם הסכם שני, לפיו מתחייבים דנקנר ואלשטיין להשלים את מכירת כלל ביטוח או חלק ממנה, במקרה ולא תימכר כלל ביטוח יוזרם הון של 1.2 מיליארד שקל לתוך החברה. במתווה של מכירת כל כלל ביטוח לפי שווי של 4 מיליארד שקל, לא יידרשו אלשטיין ודנקנר להזרים עוד כספים לחברה. אם תימכר מחצית מאחזקות אי.די.בי בכלל ביטוח (27%) יוזרם הון של 800 מיליון שקל לתוך אי.די.בי פתוח.

השניים גם אימצו מערכת של סנקציות. הראשונה מבין הסנקציות היא הפקדת 130 מיליון שקל בחשבון של החברה, אם עד סוף 2013 לא יגויסו 400 מיליון שקל עבור אי.די.בי פתוח או שלא ייחתם הסכם למכירת כלל ביטוח, הכסף עצמו יומר להון ובעלי איגרות החוב יוכלו להמיר את איגרות החוב שבידיהם למניות אי.די.בי פתוח, וכך למעשה יתפסו את השליטה בחברה.

מנציגות אי.די.בי פתוח נמסר בתגובה להחלטה כי "אנו מברכים על החלטת בית המשפט, הגופים המוסדיים בישראל הוכיחו היום שהעמידה על זכויות מחזיקי אגרות החוב הוכיחה את עצמה. בית המשפט קיבל את כל טענות ודרישות הנציגות ובכללן העברת תשלומי החברה לנאמן וקביעת לוח זמנים קצוב וקצר למכירת כלל ביטוח. השופט אף קבע היום תקדים חשוב לפיו חברה שלא משלמת את חובותיה ולא מסכימה להגיע להסדר חוב ניתן יהיה לכפות עליה הסדר לטובת נושיה."

מנציגות אי.די.בי פיתוח נמסר אמש בתגובה כי "החברה הוציאה הערב את הספין היומי כמה שעות לפני הכרעת בית המשפט בעניינה. מדובר בהצעה לא רצינית ולא מחייבת הכוללת הבטחות להזרמות כספים שכתובות על הקרח והתלויות בתנאים אינסופיים, מהלך שכל מטרתו היא למשוך עוד זמן מבלי להגיע לפתרון. זאת על ידי מי שהודה בפומבי כי הוא לא משקיע את הכסף שלו ועל ידי בעל השליטה הנוכחי שהבהיר שאין לו כספים משלו. בנוסף, ההצעה אינה כוללת גיוס הון אמיתי, אלא הצעה שכוללת מכירת נכסים של הקבוצה ופריסת חובות מצד הבנקים. המסמך מעיד בצורה חד משמעית שגם בעל השליטה והחברה בדעה כי אי.די.בי פיתוח חדלת פירעון".

הכתבה הייתה מעניינת?

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה
עכשיו בכותרות