הביטוח לאומי דורש

התראות חוב של אלפי שקלים - מלפני שנים

אזרחים רבים מופתעים לקבל דרישת חוב מהביטוח לאומי, שלעתים מלווה בעיקולי חשבון, על חובות מלפני יותר מחמש שנים. בביטוח הלאומי מסבירים: "הכל על פי החוק" (כלכלה)

דניאל הרץ | כיכר השבת |
(צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

בביטוח לאומי החליטו לפתוח כנראה במבצע גבייה ואזרחים רבים מקבלים לאחרונה לבתיהם מכתב מביטוח לאומי עם דרישת חוב על סך אלפי שקלים עליו הם שומעים לראשונה. לעתים, זה אף קורה בצירוף עיקול חשבון הבנק. בחלק מהמקרים טוענים המתלוננים כי מדובר על חוב של לפני למעלה מחמש שנים, כך על פי הדיווח ב'מאקו'.

על אף ניסיונות חקיקה שנעשו בנידון, ביטוח לאומי יכול לגבות חובות רטרואקטיבית שבע שנים לאחור. חברת הכנסת קארין אלהרר יזמה הצעת חוק לפיה בחלק מהמקרים הביטוח הלאומי יוכל לגבות רק ארבע שנים לאחור, אלא שוויתור כזה על החובות יעלה לקופת המדינה 350 מיליון שקלים. בשל כך כנראה ההצעה לא אושרה.

על פי נתוני הביטוח לאומי, בשנה שעברה נשלחו 130 אלף הודעות לאזרחים על חובות מתקופה שלא עבדו. ביניהם למעלה מתשעת אלפים קיבלו את ההודעה על חוב של למעלה מחמש שנים. למעשה הרשימה הזו מתעדכנת כל הזמן משום שכשאנשים משלמים את החוב, הבאים אחריהם שטרם שילמו נכנסים לרשימה השחורה והמאיימת.

בביטוח הלאומי מסבירים וטוענים שהכל נעשה על פי חוק, הם מודיעים בזמן, תוך שבע שנים וחייבים לגבות את החוב. בימים אלו הם אף מגבשים הצעת חוק שתוגש לשר העבודה והרווחה להגדלת תקופת הרטרו בתשלום גמלאות וקצבאות, הצעה שאמורה לסייע לנזקקים לקצבאות.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר