לאור העלייה במחיר

מכסות ייבוא עגבניות ומלפפונים - ללא מכס

בתיאום עם נציגי החקלאים ומועצת הצמחים, פתח משרד החקלאות מכסות יבוא פטורות ממכס לעגבניות ומלפפונים, לאור עלייה חריגה במחירם, המשפיע על הצרכנים (כלכלה)

(צילום: Danna Hymanson/Flash90)

בימים האחרונים, עלה המחיר הסיטוני של העגבניות ל-6.90 ש"ח לק"ג, ומחיר המלפפונים עלה ל-5.90 ש"ח לק"ג, במשרד החקלאות פועלים להורדת המחיר המופקע.

על פי מדיניות המשרד, הנוהל הוא שכאשר מחירם הסיטוני של עגבניות עולה על שישה שקלים לקילו, ומחיר המלפפונים עולה על חמישה שקלים במשך 5 ימי עבודה ברצף, פותח המשרד מכסות יבוא פטורות ממכס.

במשרד החקלאות מסבירים כי שוק העגבניות והמלפפונים הוא שוק תנודתי וזאת בשל משתנים בלתי תלויים כגון מזג אוויר לעומת היקפי שטחי הזריעה.

משרד החקלאות עוקב באופן רציף אחר האספקה הסדירה של פירות וירקות טריים לטובת הצרכנים, ועושה הערכות מצב תכופות. מחסור בעגבניות ומלפפונים עלול להוביל לעלייה במחיר לצרכן, לכן פותח משרד החקלאות מכסות יבוא פטורות ממכס לתקופה מוגדרת מראש.

מדיון שנערך אתמול במשרד החקלאות בנושא אספקה תוצרת חקלאית לפסח עולה כי עקב מחסור קל במלפפונים ובעגבניות יעלה מחירם עד חג הפסח. על מנת לתת מענה למחסור קל זה, פתח המשרד מכסות פטורות ממכס לייבוא עגבניות ומלפפונים מחו"ל, אולם, היקף הייבוא קטן מאחר ומחיר העגבניות והמלפפונים בחו"ל גם גבוה בימים אלה.

בענף הפירות, מנתוני משרד החקלאות עולה כי ישנו שפע של פירות ומלאי גדול, אך למרות זאת מחירם בשוק נותר גבוה. זאת, פרט להדרים ובראשם מנדרינות, שמחירם נמוך יחסית, ומשקף את ההיצע הקיים.

בענף החלב, המשרד העריך מראש מחסור בחמאה לקראת חודשי הקיץ, וכבר מסוף 2018 פעל להגדלת מכסות היבוא לחמאה. "לצערנו פעולות אלה טרם נסתיימו, עקב עיכובים מצד משרד המשפטים והאוצר", מאשימים במשרד החקלאות. רק בתחילת שבוע הבא יחולקו המכסות לייבוא.

מרגע חלוקת המכסות ועד להגעת החמאה לארץ לוקח כחודשיים עד שלושה. המשמעות היא שבתקופה הנוכחית והקרובה צפוי מחסור קל גם בתחום החמאה.

"כמו בכל עת, משרד החקלאות קורא לצרכנים לבדוק ולהשוות מחירים, ולדרוש מבעלי הרשתות ומהמכולות לשמור על סביבת מחירים הוגנת", נמסר מדוברות המשרד.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר