ישראל במלחמהישראל במלחמה

חרדים יוצאים לעבוד: שימרו על הכבוד

אני קורא לכל אלו שהחליטו לצאת לשוק העבודה: אל תוותרו על מעמדכם כבני תורה ותלמידי חכמים, אל תפגמו במידות הטובות שהנחיל לכם החינוך החרדי. אל תתנו למאן דהוא בקרבכם לראות בכם פורשים או נפולות והזימו כל דברי להג ולעג. ד"ר עמוס ברדע בקריאה לציבור החרדי

ד"ר עמוס ברדע | כיכר השבת |
אילוסטרציה. למצולם אין קשר לנאמר בכתבה (צילום: פלאש 90)

בדידי הווה עובדא: לפני כשלושים שנה יצאתי מהישיבה, זאת לאחר שחבשתי את ספסלי ישיבת איתרי לצעירים בירושלים ולאחר שהסתופפתי בצלו של ענק הרוח רבי יששכר מאיר זי"ע בישיבת הנגב פניתי לחולין ולאקדמיה אבל מעולם לא ראיתי עצמי עוזב ופורש אלא אדרבה נושא לפיד אידאולוגי ויעוד גדול. לאחר שנות אקדמיה ותעשיית עלית (אינטל) בצד הרבצת תורה והוראתה, ברצוני לשתף חלק מהתובנות שנצברו במשך שנים אלו בכל הקשור ליציאת חרדים לאקדמיה ולשוק העבודה, ובמסגרת זו להשיא עצה בבחינת אין חכם כבעל הניסין.

היו מי שהציעו לכם בעבר לעבוד במכבי האש כי חסר שם כוח אדם. יציעו לכם לימודי תעודה ושאר לימודי אינסטנט כדי שתאכלסו את שוק העבודה במהירות האפשרית, יציעו לכם לימודי הנדסאים בודקי תוכנה ועוד שאר ירקות. הדבר מפתה - זה מהיר ומתאים למי שבה עם חסכים ופערי ידע גדולים במיוחד.

הענות למסלולים אלו לא הולם את המצפון החרדי ולא את המקום החשוב של החרדים בהתפתחות השוק הישראלי.

בעיניים חרדיות אתם מן הזיבורית: לא גמעתם ש"ס ופוסקים, ראשונים ואחרונים ובעיני החברה הישראלית אתם בערי דעת, אברכי משי, קלי טרף.

כל המידות שהוטבעו בכם בישיבה יהפכו לרועץ, שכן כדי ל"התקדם" במקום עבודתכם תדרשו להיות אסרטיביים, עזי פנים, קהה רגש, אוטומט שכל הסובבים אתכם מהווים כלי משחק למען השגת מטרות.

לא עדינות ולא קדושה לא אהבת ישראל ולא ענווה לא יראת חטא ולא טהרה לא פרישות ולא חסידות רק נראות ונפיחות, דבר שבהכרח יוביל אתכם להיחשב בסופו של יום כבר-מינן.

המטענים החשובים שספגתם בשנות הישיבה, יראת שמיים, עיצוב האישיות כעבדי ה', הקונסטיטוציה הנפשית הטהורה והנעלה יהיו אי רלוונטיים, מוזרים וזרים לחברה הכללית.

תוסיפו ותאמרו כל יום בתפילת השחרית כהרגלכם בכוונה "הווי עז פנים לגהינם ובושת פנים לגן עדן" ועוד תפטירו שלוש פעמים ביום בסוף התפילה "נפשי כעפר לכל תהיה" עד שתרימו גבה.

המתח בן עולמכם הפנימי לשוק החיים לא ירפה עד שהוא יקרע את נפשכם. אם תפנו לדרך זאת קרוב לוודאי שלא תיטב אחריתכם ובסופו של יום תמצאו עצמכם קרחים מכאן ומכאן. לא רק שאבדתם את מקומכם כתלמידי חכמים אלא הפכתם לשוליה בשוק העבודה.

להפיץ תורה, בעבודה

ולא רק אתם, שכן כל המהלך כולו של יציאת חרדים לשוק העבודה יהיה בבחינת "ודבר ה' ביזה". שערו בנפשכם כיצד יראה שוק העבודה כאשר החרדים הופכים להיות בו שוליות, "חוטבי עצים ושואבי מים", בצד המהנדס יהיה הנדסאי חרדי, בצד רואה החשבון מנהל חשבונות חרדי, בצד הרופא אח חרדי עובד סוציאלי וכד' האם כך אתם רוצים לראות את שוק העבודה בעוד שנים מספר?

אני קורא לכל אלו שהחליטו לצאת לשוק העבודה: אל תוותרו על מעמדכם כבני תורה ותלמידי חכמים, אל תפגמו במידות הטובות שהנחיל לכם החינוך החרדי. אל תתנו למאן דהוא בקרבכם לראות בכם פורשים או נפולות והזימו כל דברי להג ולעג.

שמרו על מעמדכם, למדו תורה והפיצו אותה קדשו שם שמים. בחרו את המקצועות הנחשבים ובעלי היוקרה, היו חוד חנית המובילים את שוק החיים ואת החברה הישראלית, מנהיגים ולא מונהגים משפעים ולא מושפעים.

היו מהנדסים, רופאים ומנהיגי טכנולוגיה עילית, עמדו בחזית המדע כתלמידי חכמים. מקצועות חול אלו המאפשרים כושר השתכרות גבוה יממשו גם את הצורך בפרנסה בכבוד וגם יהפכו לכלי קודש ליעוד גדול של תיקון עולם במלכות ש-די.

נכון, תצטרכו להשקיע ולמלא את החסרים אולם בסופו של יום יהיה בכוחכם לעצב את המציאות הסובבת אתכם על פי האידאלים הנעלים שאותם אתם נושאים בתוככם. הפכו הקערה על פיה היו דעתנים בשתי החברות גם יחד וכדברי החכם באדם "תאחוז בזה וגם מזה על תנח ידך" ושנהיה לראש ולא לזנב .

הכותב הוא מנהל פרויקט חרדים בהנדסה

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר